Młyn motorowy przy ul. Przemysłowej 3 w Kutnie został zniszczony w wyniku pożaru w nocy z 21 na 22 lipca…

Młyn został zbudowany w latach 1924-1925 i należał do spółki akcyjnej „Zakłady Rolniczo-Przemysłowe Ziemi Kutnowskiej”. Był to 3-piętrowy budynek murowany, w którym mieścił się nowoczesny automatyczny młyn poruszany maszyną parową o mocy 150 KM (później zwiększono moc do 200 KM).

Młyn pracował także w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu został upaństwowiony. Od 1946 roku był poruszany za pomocą silnika na koks-gaz ssany, a od 1961 roku  za pomocą silnika elektrycznego. Do dnia dzisiejszego nie zachowały  się pierwotne urządzenia produkcyjne.

Kiedyś młyn należał do Zakładów Młynarskich Państwowych Zakładów Zbożowych Kutno. Obecnie jest w rękach prywatnego właściciela (sprostowanie).

Jako ciekawostkę, należy przypomnieć, że 60 lat temu, w 1962 roku młyn został częściowo zniszczony poprzez pożar. Wtedy to został przebudowany i działał dalej…

W Obwieszczeniu  Publicznym – dodatku do  dziennika urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości nr 52 z 31 maja 1924 roku ukazała się poniższa informacja:

Do rejestru handlowego, Działu B, sądu okręgowego we Włocławku w d. 14 maja 1924 r. wciągnięto następującą firmę pod No 79: „ „Zakłady Rolniczo-Przemysłowe Ziemi Kutnowskiej, Spółka Akcyjna z siedzibą w Kutnie, województwa Warszawskiego. Spółka rozpoczęła działalność z dniem zarejestrowania. Celem spółki jest zakładanie i prowadzenie zakładów przemysłowych do przerabiania płodów rolnych, pochodzących przede wszystkiem z  gospodarstw Ziemi Kutnowskiej, a w szczególność założenie w Kutnie lub pod Kutnem młyna z popędem mechanicznym oraz czy to w Kutnie czy w innych miejscowościach ziemi Kutnowskiej, innych zakładów rolniczo-przemysłowych. Kapitał zakładowy spółki wynoszący 50.000 (pięćdziesiąt tysięcy) złotych, podzielony na 5.000 akcji po 10 złotych każda, został całkowicie wpłacony. Akcje są częściowo na okaziciela, częściowo zaś imienne. Akcje imienne mogą należeć jedynie do obywateli  Państwa Polskiego wyznania chrześcijańskiego. Warunek ten winien by wyraźnie zaznaczony na każdym egzemplarzu akcji imiennej. Kapitał zakładowy spółki może być powiększony na mocy uchwały walnego zgromadzenia akcjonarjuszów w drodze dodatkowych emisji akcji pod warunkami, zatwierdzone przez władze rządowe. Za każdą akcję nowej emisji nabywca winien wpłać No 52. Obwieszczenia publiczne. 31 oprócz jej wartości nominalnej premję, określoną przez walne zgromadzenie akcjonarjuszów w wysokości co najmniej tej części kapitału zapasowego jaka przypadnie podług ostatniego bilansu na każdą akcję poprzednich emisji. Pierwszeństwo do nabywania akcji nowych emisji służy właścicielom akcji emisji poprzednich w stosunku do ilości posiadanych przez nich dawnych akcji. Zarząd stanowią:

1) Zygmunt Chrzanowski (Warszawa ul. Smolna 14),

2)  Adam Skarżyński (maj. Świechów, pow. kutnowskiego),

3) Józef Czarnowski (maj. Łęki, pow. kutnowskiego),

4) Janusz Machnicki (Warszawa, ul. Flory 5),

5) Apolonjusz  Władysław  Gnruch (Kutno),

6) Władysław  Kazimierski (Kutno),

7) Stanisław Jasiukowicz (maj. Chodów, pow. kutnowskiego),

8) Antoni Domański (wieś Dudki, gm. Kutno),

9) Florjan Franciszek Józef Byszewski (maj. Szołajdy, pow. kutnowskiego).

Do kompetencji i obowiązków zarządu należy prowadzenie wszystkich interesów spółki i reprezentowanie jej wobec wszelkich władz i osób. Do bezpośredniego zarządzania interesami spółki lub poszczególnych działów zarząd może zamianować  z grona członków zarządu lub z poza niego jednego lub więcej dyrektorów zarządzających, oprócz tego zarząd wyznacza prokurentów. Wszelką korespondencję podpisuje jeden członek zarządu lub dyrektor zarządzający lub dwaj prokurenci (…) Zarząd ma prawo wyłonić ze swego grona komitet wykonawczy, złożony co najmniej z 3 członków zarządu. Komitet może wykonywać wszystkie lub niektóre funkcje zarządu, za które zarząd w całkowitym składzie jest odpowiedzialny. Zakres działalności komitetu wykonawczego, jego kompetencje oraz stosunek do zarządu powinny być określone w osobnej instrukcji, wydanej przez zarząd.

Komisję rewizyjną stanowią:

1) Paweł Heyder (administrator dóbr Strzelce, pow. kutnowskiego),

2) Michał Narewski (przedstawiciel Syndykatu Rolniczego Warszawskiego),

3) Stanisław Grotowski (maj. Mnich),

4) Stanisław Chełchowski (maj. Konary),

5) Wojciech Ignaczak (maj. Wola Kałkowa).

Spółka Akcyjna. Zatwierdzony w d. 4 lutego 1924 r. przez Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Skarbu, statut spółki opublikowany został w Monitorze Polskim z d. 13 marca 1924 r., Ne 61. Akt organizacyjny zeznany został przed notarjuszem Romualdem Borkowskim w Kutnie, w d. 1 kwietnia 1924 r., N° 313. Czas trwania spółki jest nieograniczony.

 

⇒ Tekst pochodzi ze strony  https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/431006/PDF/NDIGCZAS019313_67783085.pdf

⇒ Obrazek wyróżniający przedstawia młyn – fotografia z kolekcji Elżbiety Miś, w zbiorach TPZK.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry