Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od dawna zabiega o upamiętnienie doktora Antoniego Troczewskiego – pierwszego Honorowego Obywatela Kutna. W ubiegłym roku, kiedy to obchodziliśmy 150 rocznicę urodzin Doktora, TPZK wystosowało list intencyjny w sprawie budowy pomnika Doktora do Rady Miasta Kutno i Prezydenta Miasta Kutno.
Marek Wójkowski, prezes zarządu TPZK w ostatnich dniach prezentował w mediach koncepcję pomnika, upamiętniającego postać doktora Troczewskiego. Obecnie, podczas prac przy opracowywaniu nowej koncepcji wyglądu i funkcjonowania Rynku Zduńskiego w Kutnie można pochylić się nad tym innowacyjnym rozwiązaniem.
Dodawanie zdjęciaMonument mógłby stanąć na centralnym miejscu Placu Zduńskiego. Jest to miejsce nieprzypadkowe, gdyż naprzeciw placu znajduje się Dom Dochodowy Straży Ogniowej zbudowany z inicjatywy Antoniego Troczewskiego. Po modernizacji obiektu rozpoczyna w nim funkcjonowanie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca. Tak więc budynek odzyska swoją dawną funkcję, bowiem od początku XIX wieku było to miejsce, w którym królował teatr, muzyka i taniec… i to zarówno profesjonalny, jak i amatorski.
Cóż, forma pomnika jest bardzo nowoczesna, przypomina rozwiązania, jakie są zastosowane w Muzeum Fryderyka Chopina, które otwarto kilka lat temu w Pałacu Ostrogskich w Warszawie. Koncepcja ta budzi kontrowersje, ale tradycyjne formy pomników nie zadawalają już społeczności. Czas więc i w Kutnie wprowadzić trochę innowacji…
Pomnik będzie miał kształt drzewa. Z zewnątrz będzie promieniał złotym kolorem, który wg twórców projektu ma symbolizować trwałą spuściznę po doktorze Troczewskim. W środku ściany pomnika będą białe, co kojarzyć się ma ze skromnością Doktora, jaką okazywał na co dzień mieszkańcom Kutna i okolic.
Zastosowane rozwiązanie zakłada interakcję ze zwiedzającym, nowatorski sposób odczytania informacji historycznych. Przede wszystkim realizuje założenie “muzeum otwartego”, w którym przechodzień może indywidualnie doświadczać doktora Antoniego Troczewskiego. Do środka pomnika będzie można wejść i usiąść na ławeczce. Na ścianie wyświetlane będą prezentacje multimedialne, dotyczące Doktora (w języku polskim i angielskim). Ten monument to połączenie tradycji i nowoczesności. Chcemy, aby pomnik, poza jego symboliczną wymową, był także źródłem informacji o doktorze Troczewskim zarówno dla mieszkańców Kutna, jak i gości z innych miast.
Dr Antoni Troczewski – urodził się 1 czerwca 1861 roku w Łomży. Do Kutna przybył w 1891 roku. Początkowo pracował jako wolontariusz, jako lekarz nieetatowy, a następnie został dyrektorem szpitala św. Walentego. Dzięki reorganizacji podjętej przez dra Troczewskiego szpital stał się wkrótce jedną z najlepszych placówek w Królestwie Polskim. Szpital zyskał oddziały chirurgiczny, ginekologiczno – położniczy i zakaźny. Dobudowano także pawilon z przeznaczeniem na dom starców. Dr Troczewski był nie tylko doskonałym praktykiem, napisał także kilka prac naukowych, organizował w Kutnie zjazdy lekarskie oraz zgromadził doskonały zespół siedmiu lekarzy. Wśród pacjentów zyskał wielką popularność jako wspaniały człowiek oraz orędownik bezpłatnego lecznictwa szpitalnego. Dr Troczewski pracę dla ludzi uważał za życiowe posłannictwo. Po przybyciu do Kutna początkowo spotkał się z brakiem zrozumienia, ale potrafił pobudzić lokalną społeczność do działania. Z jego inicjatywy wybudowano Strażacki Dom Dochodowy Straży Ogniowej przy ul. Teatralnej, powołano do życia pierwszą w Kutnie szkołę średnią – Szkołę Realną Polskiej Macierzy Szkolnej (obecnie LO im. J. H. Dąbrowskiego). Dr Troczewski założył i przewodniczył m. in. Towarzystwu Dobroczynności, Towarzystwu Muzyczno – Dramatycznemu, Polskiej Macierzy Szkolnej, Towarzystwu Krajoznawczemu, Spółdzielni „Kutnowianka”, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”. Z jego inicjatywy założono „Tygodnik Kutnowski”, którego później był wieloletnim redaktorem i wydawcą. W grudniu 1919 roku dr Troczewski otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna. Zmarł 22 września 1928 roku. (informacje pochodzą ze strony Urzędu Miasta w Kutnie).