Nasze publikacje docenione przez Narodowy Instytut Dziedzictwa

Wczoraj, 12 lutego 2025 roku, na prośbę Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział Terenowy w Łodzi  przekazaliśmy do zbiorów bibliotecznych Oddziału 18 publikacji TPZK, w tym 16 archiwalnych tomów „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Łódzki Oddział Terenowy NID zajmuje się m.in. sporządzaniem opinii i ekspertyz dotyczących działań przy zabytkach dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz opracowań dotyczących dziedzictwa kulturowego województwa łódzkiego. Nasze publikacje zostały ocenione jako „cenne źródło informacji”, co bardzo nas cieszy.

Książki odebrały z naszej siedziby ekspertki z łódzkiego OTNID– panie Agnieszka  Lorenc-Karczewska i Anna Nierychlewska, które  przygotowują ekspertyzę dotyczącą jednego z dawnych kutnowskich zakładów przemysłowych i przeprowadzają kwerendę. Przy tej okazji skorzystały z naszego zasobu fotografii.  Mamy nadzieję, że to początek współpracy…

Narodowy Instytut Dziedzictwa to państwowa instytucja kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będąca eksperckim i opiniodawczym wsparciem dla MKiDN oraz instytucji publicznych w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. NID w obecnym kształcie organizacyjnym rozpoczął działalność 10 czerwca 2024 roku w wyniku połączenia państwowych instytucji kultury: Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, na podstawie Zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 Misją NID  jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa kulturowego w celu jego zachowania dla przyszłych pokoleń poprzez wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego, a także gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie, uznając, że zarówno zabytki jak i niematerialny dorobek kulturowy poprzednich pokoleń są świadectwem naszej przeszłości i będąc ważną częścią naszego dziedzictwa, mogą stanowić trwały fundament wspólnej przyszłości i zrównoważonego rozwoju Ojczyzny.

(Na podst. informacji ze strony https://nid.pl)

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry