Noc Muzeów z finisażem wystawy

Jako, że pandemia Covid-19 i obostrzenia z nią związane pokrzyżowały nam plany związane z projektem pn. “Przywracamy pamięć o społeczności krośniewickich Żydów”, który realizujemy dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i nie mogliśmy zgodnie z pierwotnym planem zorganizować w kwietniu finisażu wystawy pt. „Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których nie ma”, przygotowanej w ramach ww. projektu, uznaliśmy wspólnie z dyrekcją Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach, że tegoroczna Noc Muzeów będzie dobrą okazją, żeby zakończyć jej ekspozycję w gmachu dawnego zajazdu.

Punktualnie o godz. 17.00 chętni do wieczornego zwiedzania muzeum i skorzystania z atrakcji, jaki przygotowano na tę wyjątkową noc w roku, przekroczyli próg krośniewickiego muzeum. Poza stałymi wystawami, które prezentuje muzeum, a na które składają się bogate kolekcje gromadzone przez lata przez Jerzego Dunin-Borkowskiego, zwiedzający mogli po raz ostatni obejrzeć przygotowaną przez nas wystawę poświęconą żydowskiej społeczności w Krośniewicach.

Na wystawie tej – przygotowanej przez TPZK wraz z partnerami, Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach  i Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie – prezentowane są fotografie dokumentów z kutnowskiego oddziału Archiwum Państwowego w Płocku, eksponaty z krośniewickiego Muzeum oraz  judaica z Muzeum Regionalnego w Kutnie. Tytuł wystawy zaczerpnęliśmy z sentencji wyrytej na tablicy pamiątkowej ustawionej w pobliżu synagogi przy ul. Kutnowskiej w Krośniewicach.

Każdy chętny mógł wziąć udział w quizie, bądź wylosować pytanie, na które odpowiedź mógł znaleźć uważnie czytając treści umieszczone na planszach wystawy. Nagrodami były tematyczne mapki (np. szlakiem pamiątek kultury żydowskiej) przekazane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Najmłodsi mogli spróbować sił tworząc żydowskie wycinanki, kolorując malowanki lub poznawać litery języka hebrajskiego.

Ostatnim punktem programu było podsumowanie wystawy, dokonane przez prezes TPZK – Bożenę Gajewską oraz dyrektor Muzeum w Krośniewicach – Ksenię Stasiak. Następnie Bożena Gajewska zaprezentowała zebranym powstałą kilka lat temu publikację pt. “Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej”, w której wielokrotnie poruszono także wątki krośniewickich Żydów. Na koniec Julita Szczepankiewicz przedstawiła pokrótce postać Józefy Dziewierskiej – mieszkanki Krośniewic, która w 1997 roku otrzymała tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata za uratowanie życia Saby Aleksander i jej córki Róży, które ukryła w nocy w przededniu likwidacji getta krośniewickiego  2 marca 1942 roku.

Obecny na spotkaniu Pan Sławomir Kępisty – Przewodniczący Rady Miejskiej w Krośniewicach – który objął nasz projekt patronatem honorowym, przekazał wyrazy uznania dla TPZK i muzeum za pracę włożoną w przygotowanie wystawy. My również serdecznie dziękujemy!

O kolejnych działaniach w ramach projektu pn. “Przywracamy pamięć o społeczności krośniewickich Żydów” poinformujemy wkrótce.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry