Odwiedziliśmy dziś niezwykłe miejsce…

…a  jest nim “Winnica Witaj Słońce” w Mnichu k/Kutna. To tylko 10 km od naszego miasta, a okazuje się, że nie jest znane wśród mieszkańców Kutna!

29 września 50 seniorów wzięło udział w wycieczce do „Winnicy Witaj Słońce” w Mnichu k/Kutna (Mnich–Probostwo 1, Oporów). Jak przystało na nazwę winnicy – specjalnie dla nas pięknie świeciło słońce!

Seniorzy przez trzy godziny zwiedzali winnicę. O tym, jak powstała „Winnica Witaj Słońce”, o uprawie winorośli opowiadała Sylwia Prośniewska. Seniorzy dowiedzieli się o metodach nasadzeń, cięciu, prowadzeniu, zbiorach, zabiegach agrotechnicznych. W winnicy posadzone są także krzewy róż, które jeszcze kwitną. Zwiedzający dowiedzieli się, dlaczego dla właścicieli winnicy ważne jest, by krzewy róż rosły w pobliżu winorośli.

Winnica powstała w 2018 roku i jest to pierwsza winnica nie tylko w powiecie kutnowskim, ale i w województwie łódzkim. Na powierzchni dwóch hektarów znajduje się 51 rzędów winorośli i ponad 10 tysięcy krzewów. Większość stanowią gatunki z których można uzyskać białe wino. W zeszłym roku zebrano 7 ton owoców i wyprodukowano 42 hl wina. W 2020 roku  właściciele winnicy otrzymali V miejsce w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego pt.: “Weekend na wsi” na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne w naszym regionie. Wiosną 2021 roku winnica otrzymała srebrny medal na Międzynarodowych Targach Poznańskich za białe wino Euphoria.

Na seniorów czekała niespodzianka – mogli spróbować wina musującego z „Winnicy Witaj Słońce”. Arkadiusz Prośniewski opowiedział, jaki jest proces produkcji  wina – winifikacja (winobranie – zbiór i sortowanie owoców, maceracja – metody, tłoczenie, przygotowanie nastawu, młode wino, filtracja, butelkowanie, zabezpieczenie). Następnie zabrał seniorów do piwniczki, w której przechowywane jest wino.

Podczas wyjazdu, dzięki uprzejmości ks. Wojciecha Kluski, seniorzy zobaczyli także kościół w Mnichu i zapoznali się z jego historią. Murowany kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wzniesiony w latach 1860-1862, powstał z fundacji kolatora Władysława Grotkowskiego. Jest to świątynia orientowana, jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta. Na ścianie ołtarzowej znajduje się szesnastowieczna płaskorzeźba Stefana Kucińskiego.

„Seniorzy poznają region – Winnica Witaj Słońce w Mnichu” to  zadanie publiczne dofinansowanie przez Prezydenta Miasta Kutno.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
24 252 72 72
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry