Pamiętamy o 81. rocznicy Zagłady kutnowskich Żydów

81 lat temu, 19 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację kutnowskiego getta poprzedzoną wymordowaniem na miejscu członków żydowskiej Rady Starszych. Następnie, według spisu alfabetycznego, organizowali transporty liczące dziennie 300 − 400 osób przewożonych ciężarówkami na stację kolejową w Kole, a stamtąd do wsi Chełmno nad Nerem (Kulmhof) na terenie   Kraju Warty. Niemcy utworzyli tam pierwszy na okupowanych terenach Polski obóz natychmiastowej zagłady. W początkowym okresie jego istnienia przybyłych na miejsce ludzi kierowano do pałacu w Chełmnie pod pretekstem dezynfekcji odzieży oraz odbycia kąpieli. Rozebrane ofiary zapędzano przez pałacowe piwnice wprost do mobilnych komór gazowych. Służące do tego celu ciężarówki posiadały układ wydechowy skonstruowany tak, że gazy spalinowe przedostawały się bezpośrednio do wnętrza pojazdu. W lesie rzuchowskim, w odległości 4 km od pałacu, znajdował się tzw. obóz leśny. Początkowo ciała ofiar masowo grzebano w lesie w płytkich podłużnych mogiłach, lecz latem 1942 r., z uwagi na postępujący rozkład zwłok, groźbę epidemii oraz obawę ujawnienia miejsca zbrodni, przerwano przyjmowanie transportów i przystąpiono do organizacji procesu palenia ciał. Zwłoki wydobyte z masowych grobów oraz ciała nowych ofiar wrzucano do płonących bez przerwy ognisk, później wybudowano dwa prowizoryczne piece krematoryjne. Kości ofiar tłuczono ubijakami na cementowym fundamencie. Popiół wymieszany z odłamkami kości ładowano do worków. Część rozrzucano wokół obozu i sadzono w tych miejscach drzewa, część zaś wywożono nocami i wrzucano do płynącej nieopodal rzeki Ner oraz do Warty.

10 września 2008 roku na terenie byłego obozu zagłady Kulmhof odsłonięta została tablica upamiętniająca Zagładę Żydów z kutnowskiego getta.

20 marca (poniedziałek), o godz. 12.00 zaniesiemy kwiaty pod tablicę pamiątkową na murze byłego getta w Kutnie przy ulicy Mickiewicza 100. Dołączcie do nas…

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry