W dniach 24-26 maja 2026 roku odbyły się po raz 44. symboliczne obchody Święta Pułkowego, nawiązujące do tradycji stacjonującego w Kutnie w latach 1921-1939 37. Łęczyckiego Pułku Piechoty im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Od 2023 roku organizowane przez nas obchody odbywają się rozszerzonej formule i jako zadanie publiczne. Oprócz uroczystości patriotycznych przed tablicą pamiątkową na budynku dawnych koszar pułkowych, mają miejsce wydarzenia o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, odwołujące się do nie tylko do dziejów wojskowych pułku, ale też do jego obecności w życiu społeczno-kulturalnym Kutna, wówczas miasta garnizonowego.
Tegoroczne odchody Święta Pułkowego rozpoczął 24 maja IV Honorowy Bieg Kadecki na poligonie firmy AMZ , zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące PUL w Kutnie − wzięło w nim udział 153 uczestników. Wyniki open można obejrzeć na stronie https://chronotex.pl/wp-content/uploads/Wyniki-OPEN-615.pdf. Tego samego dnia, w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca − dawnym Domu Dochodowym Straży Ogniowej i miejscu występów pułkowego Teatru Amatorskiego im. A. Fredry oraz orkiestry pułkowej – odbył się wyjątkowy koncert chóru „Speranza” z repertuarem pieśni wojskowych w nowych aranżacjach. Chórem dyrygował i akompaniował Cezary Górczyński, a poszczególne utwory omawiała Jadwiga Kubiak, chórzystka i członkini Zarządu TPZK.
26 maja odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą pobyt 37. PP. w Kutnie, którą poprowadziła prezes TPZK Julianna Barbara Herman. Asystę honorową przy tablicy wystawiło I LO PUL w Kutnie. W imieniu władz samorządowych Kutna kwiaty złożyli zastępca prezydenta Zbigniew Wdowiak i Dorota Bień, w imieniu władz Gminy Kutno – zastępca wójta Elżbieta Koralewska-Kowalczyk, a także Sylwia Kacalak z Muzeum Pałac Saski w Kutnie, delegacja Stowarzyszenia Historycznego „Pułk 37”, delegacje kutnowskich szkół podstawowych i średnich, członkowie TPZK.
Po złożeniu kwiatów dalszy ciąg uroczystości nastąpił w pawilonie muzealno-wystawienniczym na Placu Wolności, gdzie Stowarzyszenie Historyczne „Pułk 37” przygotowało wystawę okolicznościową „Żołnierz polski w 1939 roku”. Uczestnicy obchodów wysłuchali wystąpienia okolicznościowego zastępcy prezydenta Kutna Zbigniewa Wdowiaka, po którym wystąpił syn podoficera 37. PP. pan Kazimierz Ciążela. Następnie odbył się pokaz drugiej części filmu edukacyjnego poświęconego 37.PP. − tym razem akcenty w filmie położone zostały na okres służby garnizonowej w Kutnie. Na koniec organizatorzy zaprosili uczestników na słodki poczęstunek.
44. obchody Święta Pułkowego, zorganizowane zostały przez TPZK w partnerstwie z I LO PUL w Kutnie i Stowarzyszeniem Historycznym „Pułk 37 w ramach zadania publicznego, wspartego finansowo przez Prezydenta Miasta Kutno.
Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w obchodach.
Fot. TPZK
Zdjęcia ze stron internetowych:
https://www.facebook.com/hashtag/37pp
https://zyciekutna.com.pl/tag/chor-speranza/ Fot. R.J
https://www.facebook.com/MiastoKutno/?locale=pl_PL










































