14 marca 2012 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Miasta Kutna odbyła się konferencja dotycząca edukacji regionalnej. Głównym celem konferencji było zapoznanie jej uczestników z projektem Programu Edukacji Regionalnej „KUTNO POPRZEZ WIEKI”, który określa założenia i formy realizacji edukacji regionalnej. Organizatorami konferencji byli Przewodniczący Rady Miasta Kutna oraz Prezydent Miasta Kutna. Konferencję prowadził Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jarosław Kotliński. Po powitaniu zebranych przez Przewodniczącego Rady Miasta Kutno Jacka Sikorę, głos zabrał doktor hab. Jarosław Kita, profesor Uniwersytetu Łódzkiego (jeden z współautorów monografii „Kutno poprzez wieki”). Vice Prezydent Miasta Kutno Zbigniew Wdowiak przedstawił cele operacyjne programu, omówił proces tworzenia pakietu edukacji regionalnej oraz warunki finansowania programu. Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Anna Michalska przedstawiła uczestnikom konferencji formy upowszechniania edukacji regionalnej.
Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie Bogdan Danelski zapoznał zebranych z działalnością Biblioteki na rzecz regionalizmu. Stwierdził, że zbiory regionalne stanowią o wartości biblioteki i z dumą podkreślił, że kutnowska Biblioteka ma się czym poszczycić w tej materii. By być dobrą biblioteką trzeba mieć kadrę, która pracuje z pasją i starać się poszerzać zbiory regionalne, a następnie udostępniać je zainteresowanym. Wszystkie te warunki MiPBP w Kutnie spełnia.
Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie Grzegorz Skrzynecki zapoznał zebranych z pracą Muzeum, którego cała złożona działalność jest pracą na rzecz regionalizmu i edukacji regionalnej. Zgromadzono już ponad 10000 sztuk eksponatów dotyczących regionu kutnowskiego.
Prezes Fundacji Odbudowy Pałacu Saskiego w Kutnie Andrzej Mariusz Wieczorkowski poinformował uczestników konferencji o działalności Fundacji.
fot. Bożena Gajewska
Jako ostatni wystąpił Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej Marek Wójkowski, który z pasją opowiedział o pracy Towarzystwa na rzecz regionalizmu. Podkreślił, że TPZK było jednym z prekursorów w tej dziedzinie, bo już od czterdziestu lat prowadzi edukację regionalną zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych mieszkańców Kutna i regionu. Przedstawił całą gamę naszych poczynań, których celem jest to, by mieszkańcy powiatu kutnowskiego poznali historię i życie publiczne, polityczne i kulturalne regionu kutnowskiego na przestrzeni lat, by rozwijali w sobie w poczucie własnej tożsamości regionalnej.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że do zespołu autorskiego tworzącego projekt Programu Edukacji Regionalnej „KUTNO POPRZEZ WIEKI” została zaproszona Maria Wierzbicka – vice prezes TPZK. Jesteśmy zaszczyceni!