Sadzimy Ogród Żonkila Pamięci o Holokauście!

Ponad  1700  dzieci więzionych było w  getcie „Konstancja”  w Kutnie podczas niemieckiej okupacji (1939-1945).  Zostały tam uwięzione wraz ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami  w czerwcu 1940 roku.   Cała społeczność żydowska Kutna, około 7000 osób, w tym dzieci po prawie dwóch latach przebywania w  straszliwie złych warunkach,  została w marcu 1942 roku wywieziona  przez niemieckich nazistów  do Obozu  Zagłady Kulmhof  w Chełmnie nad Nerem  i tam w okrutny sposób zamordowana.

Aby uczcić   pamięć 1700 zamordowanych dzieci, 3 listopada 2022 roku młodzież  klasy I D  z  II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza,  z opiekunem panią Małgorzatą Gliczyńską i inicjatorką akcji Bożeną Gajewską,  posadziła 250 cebulek żonkili na terenie dawnego getta „Konstancja” w Kutnie w ramach Projektu  Daffodil. Cebulki żonkili otrzymaliśmy od organizatorów Projektu z USA.

Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. Żonkile honorują również tych, którzy przeżyli Holokaust i po tym mrocznym i trudnym okresie budowali nowe życie.

Podczas Holokaustu półtora miliona dzieci zostało bezsensownie zamordowanych w okupowanej przez hitlerowców Europie. Nikt nie wie, jakie życie prowadziłyby te dzieci. Ich potencjał wzrostu i spełnienia został skrócony. Organizatorzy Projectu Daffodil dążą do zbudowania Ogrodu Żonkila Pamięci o Holokauście  poprzez sadzenie 1,5 miliona żonkili na całym świecie ku pamięci dzieci i we wsparciu dla dzieci, które nadal cierpią w obliczu ludobójstwa i kryzysów humanitarnych w dzisiejszym świecie.

Projekt Daffodil rozpoczął się w 2010 roku jako pomysł i marzenie. W 2010 roku organizatorzy projektu zasadzili pierwszy ogród pamięci z 1800 żonkilami. Projekt rozrósł się i rozszerzył w ciągu ostatniej dekady, obejmując ponad 753 000 żonkili w ponad 371 lokalizacjach. Oddani wolontariusze i uczestnicy są bardziej niż kiedykolwiek zaangażowani w spełnienie tego ważnego marzenia o zasadzeniu 1,5 miliona żonkili.

Ten projekt odwołuje się do wspólnotowej ludzkiej duszy. Organizatorzy Projektu Daffodil zapraszają do udziału w spełnieniu marzenia o budowie tego ogólnoświatowego Ogrodu Żonkila Pamięci o Holokauście. Organizatorzy mają już ponad 230 partnerów na całym świecie, w tym synagogi, kościoły, placówki oświatowe (szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uniwersytety), parki miejskie i ogród botaniczny.

W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie dołączyli  do grona partnerów tego projektu poprzez posadzenie żonkili na  terenie  dawnego getta „Konstancja” przy ul. Mickiewicza 100 w Kutnie. Inicjatorką i koordynatorką akcji sadzenia żonkili w Kutnie w ramach Projektu Daffodil  jest Bożena Gajewska – Liderka Dialogu, członkini TPZK.

Jak piszą na swojej stronie internetowej organizatorzy Projektu Daffodil, zbrodnie z nienawiści i zbrodnie przeciwko ludzkości nadal nękają nasze społeczeństwo i nasz… świat. Mamy nadzieję, że żonkile służą jako latarnia nadziei i stałe przypomnienie, by stanąć w obliczu niesprawiedliwości i nienawiści.

Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje  ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie.

Kiedy już wiesz, nigdy nie zapomnisz.

Kiedy już wiesz, nigdy nie możesz stać z boku.

Jeden żonkil sam w sobie jest pięknym kwiatem, ale wiele żonkili stojących  razem przyniesie nadzieję, światło, piękno i siłę wspólnoty,  gdy pamiętamy o dzieciach  i  przypominamy sobie o podjęciu działania.

Mówiąc słowami Ocalałego z Holokaustu, Elie Wiesela – „to, co jednoczy jako istoty ludzkie, to dążenie do uczynienia świata lepszym, bardziej współczującym, z mniejszą nienawiścią i konfliktami  i z większą tolerancją i zrozumieniem”.

Serdeczne dziękuję za współpracę firmie CEDROB S.A. przy realizacji  akcji  sadzenia cebulek żonkili.

Bożena Gajewska

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry