Józef Stańczyk

 Józef Stańczyk (ur. 1953) jest rzeźbiarzem czynnie tworzącym od lat 70-tych ubiegłego wieku. Od lat 80-tych dołączył do grupy rzeźbiarzy tworzących specyficznie ukształtowanym „stylu kutnowskim” rzeźbiarstwa, który charakteryzuje się spiętrzeniem w horyzontalnym układzie kilku rzędów figur zwartych w jednej bryle. Pierwszych prezentacji swoich prac dokonał w latach w latach 1972-1974 i wtedy otrzymał pierwsze wyróżnienia. Rzeźbi motywy sakralne, sceny biblijne, obrzędowe, figurki aniołów, a także diabły jako element wierzeń ziemi łęczyckiej. Ma własny styl i stosuje bogatą kolorystykę, tworzy w drewnie lipowym.

Jego prace znajdują się w wielu muzeach: w Kutnie, Łęczycy, Toruniu, Łodzi, Muzeum Etnograficznym w Warszawie, u kolekcjonerów prywatnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Australii, Argentynie.

Corocznie jest obecny na  Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie od 2007, a od 2011 roku w Katowicach na festiwalu promującym światową sztukę naiwną „ Art Naif Festiwal”, wystawach i kiermaszach: w Kutnie, Łodzi, Toruniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie, Łęczycy, Łącku, Płocku, Gdańsku, Sannikach, Żyrardowie, Norymberdze, Frankfurcie, Wdzydzach Kiszewskich, Ozorkowie, Krzyżanowie, Kole.

Od 2008 roku jest członkiem TPZK i aktywnie działa w sekcji rzeźbiarskiej. Na co dzień upowszechnia „rzeźbę po kutnowsku” – nasze regionalne dziedzictwo kulturowe, prowadząc pogadanki o sztuce ludowej i obrzędach świątecznych w szkołach, przedszkolach, muzeach  i domach opieki społecznej.

Jest kolekcjonerem rzeźby ludowej. Zbiera anioły, ptaki, wizerunki Chrystusa Frasobliwego i różne wizerunki Matki Boskiej, które wypożycza na wystawy regionalne i ogólnopolskie.

Od 2019 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.

 

Nagrody:

  • wyróżnienie – konkurs „Współczesna Łęczycka Sztuka Ludowa” w Łęczycy – 1989 r.
  • wyróżnienie – konkurs „Mój jubileusz „ w Radomsku – 2000 r.
  • III nagroda – konkurs „Rzeźba Ludowa i Nieprofesjonalna Woj. Łódzkiego” – 2002 r.
  • wyróżnienie – konkurs “Rzeźba Ludowa i Nieprofesjonalna Woj. Łódzkiego” – 2008 r.
  • Odznaka Honorowa m. Poznania – za udział w tworzeniu pomnika-mauzoleum gen. Franciszka Włada w Piątku otrzymał Odznakę Honorową m. Poznania
  • Odznaka Honorowa “Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 2017 r.

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry