Tak Kutno świętowało niegdyś 1 Maja

Prezentujemy zestaw fotografii przedstawiających pierwszomajowe klimaty Kutna w latach 50., 60., i 70. XX wieku.  Zdjęcia pochodzą z naszych zbiorów, które wzbogacamy dzięki Mieszkańcom Kutna.

1 Maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy – został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.

Po raz pierwszy święto 1 maja obchodzono w 1890 roku – m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje 1-majowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 roku w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-7 i 1917-19.

W 1950 roku 1 Maja został uznany przez władze PRL za święto państwowe i do dziś pozostaje dniem wolnym od pracy.

W latach 80., w opozycji do oficjalnych obchodów, demonstracje pierwszomajowe organizowała podziemna Solidarność. Po 1989 roku obchody Święta Pracy mają wymiar raczej symboliczny.

https://dzieje.pl/

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry