40 lat działalności to długi okres w życiu miasta, a w życiu jego mieszkańców wydaje się bardzo długi. A przecież przez taki to czas prowadzi swoją działalność Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. I dlatego długo by można było pisać o tym, co przez ten okres Towarzystwo osiągnęło. Dziś mamy taki czas, że na społeczników patrzy się albo z politowaniem, że tylko głupi robi coś za darmo, albo z podejrzliwością, że zapewne biorą za swoją pracę pieniądze. Praca społeczna stała się anachronizmem i jest passe.
TPZK podczas Jubileuszu podziękowało swoim członkom za ich społeczną pracę, gdyż był to najlepszy moment by to uczynić (nagrody książkowe ufundował Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień). Takie zachowania bowiem należy pokazywać, bo być może innym mieszkańcom naszego regionu będzie bardziej zależało na „małej ojczyźnie”.
Nagrodę Honorową „Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej” przyznano członkom TPZK:
- Sławomir Małas
- Jarosław Krysiak
- Ryszard Narkiewicz
- Mieczysław Mazur
- Jolanta Bujalska-Kowalczyk
Członkowie TPZK także otrzymali:
– listy gratulacyjne
Marlena Kluk
Andrzej Zielonka
Urszula Jędrzejczyk
Alicja Olczak
– podziękowania
Maria Wierzbicka
Maria Spera
Danuta Tomczyk
Grażyna Chojnacka
Danuta Kawka
Maria Krystyna Pawlak
Barbara Łuczak
Jerzy Łompieś
Zdzisława Rosińska
Bożenna Gawin
Andrzej Latos
Józef Stańczyk
Ogromną radość sprawili nam Honorowi Członkowie TPZK pani Grażyna Kin-Rzymkowska i pan Henryk Lesiak, którzy przyjęli udział w Komitecie Honorowym obchodów naszego Jubileuszu i byli obecni podczas uroczystości.
Nie zabrakło też naszych przyjaciół, których tak wielu (jak się okazało) mamy wśród władz: pan Tadeusz Woźniak – poseł na Sejm RP, władz samorządowych województwa: pan Wiesław Garstka – Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego; powiatu: pan Rafał Jóźwiak – Przewodniczący Rady Powiatu w Kutnie, pani Mirosława Gal- Grabowska Starosta Kutnowski; miasta: pan Zbigniew Wdowiak i pan Jacek Boczkaja – Zastępcy Prezydenta Miasta Kutno; instytucji kultury: pan Grzegorz Dębski – Dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach, pan Grzegorz Skrzynecki – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Kutnie, pan Bogdan Danelski – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie; oświaty i edukacji oraz organizacji pozarządowych.
W tym dniu w gościnnych progach Kutnowskiego Domu Kultury pokazywaliśmy prace naszych członków, artystów nieprofesjonalnych Ziemi Kutnowskiej: rzeźbiarzy, malarzy, koronkarki i hafciarki. Są to: Urszula Jędrzejczyk, Alicja Olczak, Dorota Stanicka, Józef Stańczyk, Zbigniew Suchiński,Józef Marciniak, Sławomir Suchodolski, Edward Sobczak i Ryszard Narkiewicz. Prezentacji ich prac towarzyszyła wystawa obrazująca działalność TPZK oraz kroniki z lat 1972 -2012 prowadzone pieczołowicie przez Barbarę Łuczak od kilkudziesięciu lat.
W dniu uroczystego jubileuszu można było nabyć w cenie promocyjnej specjalnie przygotowane wydawnictwo „40 lat TPZK”, pięknie wydane pocztówki przedwojennego Kutna, znaczek okolicznościowy.
W roku jubileuszowym TPZK wsparli: Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Witold Stępień, Starostwo Powiatowe w Kutnie, Urząd Miasta w Kutnie, „Polfarmex” S.A. w Kutnie, Autoryzowany Serwis Samochodowy J.R.J. Zachorscy w Kutnie, Drukarnia „Intro-Druk” s.c. w Kutnie, Kutnowski Dom Kultury, Hotel „PaOla” w Kutnie.
Honorowa Nagroda „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej” stanowi najwyższe wyróżnienie przyznawane instytucjom, organizacjom oraz osobom aktywnie współpracujących z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, bądź wspierającym rzeczowo działalność statutową TPZK. W 2012 roku przyznano Nagrodę Honorową „Amicus Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej”:
- „Magbud” Pracownia Projektowo-Usługowa Bogdan Krawczyk
- Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie
- I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Kutnie
Rada Krajowa Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej przyznała medal im. Aleksandra Patkowskiego panu Markowi Wójkowskiemu w uznaniu jego społecznej pracy na rzecz regionalizmu. Medal pamiątkowy Aleksander Patkowski wybito w Mennicy Państwowej S.A. w Warszawie 28 maja 2001 roku staraniem TPZK. Projekt – Aleksander Kociszewski i Andrzej Urbaniak. Był to już kolejny (29) medal wybity staraniem TPZK. Decyzją uczestników VI Kongresu Regionalnych Towarzystw Kultury medal im. Aleksandra Patkowskiego stanowi najwyższe odznaczenie za zasługi dla polskiego regionalizmu. Ogromnie się cieszymy, że praca naszego prezesa na rzecz regionalizmu została tak doceniona przez Radę Krajową Ruchu Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniając wkład Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w upowszechnianiu kultury, nadał Towarzystwu ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ”
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał także ODZNAKĘ HONOROWĄ „ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ” Markowi Wójkowskiemu. Odznakę tę nadaje się osobom (także osobom prawnym) wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.
Czujemy się zaszczyceni takim wyróżnieniem!
Zamiast zanudzać długim sprawozdaniem, prowadzący uroczystość Andrzej Latos przedstawił działalność TPZK w krótkiej prezentacji multimedialnej (przygotowanej przez Karola Koszadę). Część artystyczna naszego jubileuszu była pięknie przygotowana przez panią Joannę Domagałę, która prowadzi powstały jesienią 2011 roku przy TPZK Kameralny Zespół Wokalny. Pod hasłem „Promujemy Artystów Ziemi Kutnowskiej” w koncercie wystąpili: Jarosław Domagała, Joanna Domagała, Małgorzata Pawłowska, Iwona Blacha, Ewa Murzynowska oraz Kameralny Zespół Wokalny przy TPZK pod dyrekcją Joanny Domagały. Wszyscy artyści wystąpili gratis! DZIĘKUJEMY! Podczas koncertu promowaliśmy nie tylko artystów naszego regionu, ale także kompozytorów związanych z Ziemią Kutnowską.
Wykonawcy:
Jarosław Domagała
– absolwent Akademii Muzyczną w Łodzi w klasie fortepianu.
– ukończył PSM I i II st. im. Karola Kurpińskiego w Kutnie
– uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki.
– uczy w Państwowych Szkołach Muzycznych w Kutnie, Płocku, Gąbinie
– jest twórcą dwóch Szkół Muzycznych I stopnia w Gostyninie i Gąbinie.
– jego nazwisko znajduje się na liście ekspertów Ministerstwa Edukacji Narodowej.
– nagrodzony w Warszawie „za szczególny wkład w rozwój edukacji muzycznej w Polsce”.
– jest członkiem wielu towarzystw muzycznych i naukowych w tym Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie,
-koncertował jako solista i akompaniator w wielu krajach Europy i najpoważniejszych scenach koncertowych w Polsce
Joanna Domagała
– dyrygent Kameralnego Zespołu Wokalnego,
-absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi – Wydział Wychowania –
Muzycznego, specjalizacja dyrygentura chóralna. Niewątpliwy talent dyrygencki.
– absolwentka kutnowskiej szkoły muzycznej.
– nauczyciel muzyki szkół muzycznych w Kutnie, Płocku.
– koncertuje jako wokalistka w kraju i za granicą. Występowała m.in. w: Niemczech. Holandii, Szwajcarii. Czechach na Ukrainie w Serbii i USA. Śpiewała także dla nas kutnowian swoim pięknym rzadko spotykanym cieple i subtelności sopranem.
============================================
Iwona Blacha – skrzypce
– absolwentka klasy skrzypiec PSM l i II st. w Kutnie,
-ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi.
-zawodowo związana ze Szkołą Muzyczną w Kutnie od 1991 r., także z zespołem kameralnym //Polish Camerata”.
-jest nauczycielem III stopnia w zakresie nauki gry na skrzypcach Metodą Suzuki.
============================================
Małgorzata Pawłowska – sopran
– ukończyła Wydział Wokalny PSM l i II st. w Kutnie w klasie Pana Witolda Tomczyka, z najwyższą oceną.
– W tym roku dostała się na Wydział Wokalne – Aktorski na Uniwersytet Muzyczny im. F.Chopina w Warszawie. – Brała udział w kursach mistrzowskich m.in. z prof. Teresą Żylis-Garą, prof. Urszulą Trawińską-Moroz i prof. Piotrem Kusiewiczem.
– koncertuje w Kutnie i w innych miastach Polski m.in. w Warszawie,
– brała udział w ostatnim Letnim Festiwalu Muzycznym organizowanym przez Panią Prof. Annę Jeremus-Lewandowską.
============================================
Ewa Murzynowska
– rozmiłowana w śpiewie, dlatego znalazła się w klasie śpiewu w PSM I i II st. W Kutnie.
– śpiewała także w chórach kutnowskich wykorzystując wszystkie okazje aby doskonalić warsztat śpiewaczy. Śpiewa w Kameralnym Zespole Wokalnym przy TPZK.
– od 2012 roku studentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Anny Jeremus- Lewandowskiej
Kameralny Zespół Wokalny pod dyrekcją Joanny Domagały
Na grobie Andrzeja Urbaniaka, zmarłego przed pięciu laty prezesa TPZK złożyliśmy jedną z wiązanek kwiatów, jakie otrzymaliśmy od naszych przyjaciół podczas jubileuszu – to także praca Andrzeja złożyła się na sukces Towarzystwa.