Uczestniczyliśmy w obchodach 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

Członkowie TPZK wzięli udział w obchodach 80. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, które odbyły się 18 maja 2024 r. w Krośniewicach. Organizatorami uroczystości byli Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach oraz Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach.

21-osobowa grupa miłośników historii regionalnej przyjechała z Kutna do Krośniewic. Inicjatorką wyjazdu była  Julita Szczepankiewicz członek zarządu TPZK mieszkanka Krośniewic i społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej. Wraz z grupą od godz. 14.30 odbyła spacer  po zabytkowym parku, opowiadając o początkach powstania miasta, poruszając związki rodziny Rembielińskich z Krośniewicami oraz historię najstarszego w Polsce pomnika ks. Józefa Poniatowskiego. Następnie członkowie TPZK udali się do Andersówki, aby zwiedzić rodzinny dom gen. W. Andersa i wysłuchać ciekawej prelekcji na temat zwycięskiego wodza spod Monte Cassino.

Od godz. 16:00 członkowie TPZK uczestniczyli w wydarzeniach przygotowanych przez Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach. Noc Muzeów rozpoczął wernisaż wystawy „Dzieła mistrzów malarskich wielkich i małych”. Była to prezentacja prac przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach. Kolejnym punktem był występ słowno-muzyczny z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Następnie wszyscy udali się na skwer miejski, gdzie od godz. 17.00 poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze przed popiersiem gen. W. Andersa. Wśród nich była delegacja Zarządu Okręgu Łódzkiego Związku Oficerów Rezerwy, reprezentowana przez wiceprezesa zarządu kpt. w st. spocz. mgra Janusza Rzepeckiego, delegacja władz miasta, delegacja TPZK (Jadwiga Kubiak członek zarządu i Henryk Ociepa skarbnik TPZK), dyrektor Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach Ksenia Stasiak wraz z Ryszardem Rau, dr Bartosz Janczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Z IPN Odział Łódź oraz hm Magdalena Suchan z hufca Łódź – Polesie, uczestniczka międzynarodowej harcerskiej sztafety rowerowej „JednoŚladami Andersa” oraz Czesław Kołodziejski z rodziną.

Następnie część naszych członków włączyła się do projektu „80 głosów na 80 lat Monte Cassin””, współtworząc okolicznościowy Wielki Chór Czerwonych Maków. Obchody ze skwerku przeniosły się ponownie do muzeum, gdzie odbyło się spotkanie z B. Janczakiem,  autorem książki  Organizacja i wyszkolenie Armii Polskiej na Wschodzie w latach 1942-1944. Wysłuchano poruszającego koncertu Adama Szabata ─ wokalisty, kompozytora, autora tekstów piosenek i współzałożyciela hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn. Podczas Nocy Muzeów można było także zwiedzić muzeum z przewodnikiem  i wysłuchać prelekcji „Podstawy selekcji artefaktów rzemiosła artystycznego na wybranych przykładach ze zbiorów Muzeum i. Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach”. W tym dniu odbyła się także prezentacja pocztówek wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  w ramach realizacji zadania publicznego „Związki gen. W. Andersa i jego żołnierzy z małą ojczyzną”, dofinansowanego z z budżetu gminy Krośniewice. Tego zadania podjęła się J. Szczepankiewicz.

Tekst i fot. Julita Szczepankiewicz

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry