Unia Europejska co roku wybiera temat, na który chce zwrócić szczególną uwagę obywateli Europy. Rok 2012 został ustanowiony przez Radę UE Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Także w Polsce w zaakcentowano aktywność osób starszych. Senat podkreślił rolę i znaczenie uniwersytetów trzeciego wieku ustanawiając rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Za przyjęciem uchwały głosowało 78 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Powyższe decyzje podejmowane na arenie europejskiej i ogólnopolskiej świadczą o doniosłej roli, jaką pełnią UTW w społeczeństwie. W uchwale Senat zaznaczył, że pragnie w Europejskim Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej podkreślić znaczenie edukacji dla rozwoju i wykorzystania potencjału starszego pokolenia Polaków oraz wskazać na ogromną rolę, jaką odgrywają seniorskie organizacje samopomocowe. Zaświadcza to o szybko rosnących aspiracjach polskich seniorów nie tylko w dziedzinie edukacji, lecz także kultury, sportu, turystyki i rekreacji” .
To nie starość jest okresem trudnym, najcięższy jest sam proces ,,stawania się człowiekiem starym” stwierdziła Kinga Wiśniewska- Roszkowska mówiąc o tzw. „sztuce starzenia się”, przez którą rozumie umiejętność przystosowania się do nowych sytuacji, jakie niesie ze sobą okres starości i tworzenia na nowo sensu swojego życia.
Uniwersytet Trzeciego Wieku spełnia w życiu ludzi starszych bardzo ważną rolę, ponieważ propaguje profilaktykę gerontologiczną, co pozwala cieszyć się lepszym zdrowiem. Zaspokaja potrzeby czysto poznawcze i pozwala się twórczo rozwinąć seniorom. Uczestnictwo w zajęciach uniwersytetu sprzyja dobrej kondycji psychofizycznej i pozwala kompensować braki w posiadanym wykształceniu. A co najważniejsze, zapełnia wrażenie wszechogarniającej pustki i samotności poprzez danie poczucia przynależności i umożliwienie przebywania ludziom starszym w grupie rówieśniczej. W ogromnej mierze sprzyja to integracji społecznej osób starszych i eliminuje zjawisko wykluczenia społecznego. Dlatego dla wielu seniorów tak ważne jest uczestnictwo w zajęciach tego rodzaju placówek, a co za tym idzie aktywne włączanie się i organizowanie pracy uniwersytetów.
Rozwój uniwersytetów trzeciego wieku, w tym także naszego, świadczy o coraz większej świadomości starszego pokolenia, które nie tylko pragnie stanowić znaczące ogniwo w systemie edukacji, ale przede wszystkim nie chce być marginalizowane przez społeczeństwo. Dojrzałość i aktywność liderów oraz słuchaczy UTW, ludzi, którzy z własnej woli, a nie dla kariery zawodowej, chcą nadal rozwijać swoje zainteresowania i pasje, korzystać z nowoczesnych technologii, służyć innym doświadczeniem i umiejętnościami, to ogromna wartość społeczeństwa obywatelskiego, kapitał intelektualny, a także potencjał, który należałoby w odpowiedni sposób wykorzystać.
Przed pięciu laty powstała bardzo interesująca propozycja edukacyjna dla społeczności Ziemi Kutnowskiej. Powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, którego celem jest nie tylko poprawa życia uczestników, ale praca nad rozwojem i polepszeniem warunków życia osób starszych, pobudzania aktywności fizycznej, umysłowej i ekspresji artystycznej. Obecnie na zajęcia uczęszcza ponad trzystu słuchaczy. I tu należy zaznaczyć, że studenci seniorzy naprawdę gorliwie uczęszczają na zajęcia….