W dniach 8-11 sierpnia 2024 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziem Kutnowskiej zorganizowało wycieczkę dla 49-osobowej grupy członków i sympatyków stowarzyszenia do najpiękniejszych miejsc północo-wschodniej Polski oraz Litwy. Zwiedzano Łomżę związaną z królem Zygmuntem Starym, Augustów − miasto upamiętniające Zygmunta Augusta oraz Wilno i Troki Władysława Jagiełły. Pierwszego dnia odbył się spacer po starówce w Łomży, gdzie na uczestników wycieczki czekała na ławeczce „Hanka Bielicka”. Po przyjeździe do Augustowa zaplanowano 1,5-godzinny rejs katamaranem „Albatros” szlakiem Doliny Rospudy liczący 2,5 km poprzedzony wizytą „u Gołej Zośki” – tak nazwany został półwysep położony w połowie północno-wschodniego brzegu jeziora. Dolina Rospudy to obszar chroniony położony w zachodniej części Puszczy Augustowskiej. Następnie zwiedzono sanktuarium w Studzienicznej – miejsce kultu maryjnego, które w 1999 r. odwiedził Jan Paweł II. Świątynia jest położona na wyspie. W tym miejscu dochodziło do wielu uzdrowień za sprawą cudownego źródełka. Tutaj znajduje się murowana kapliczka z 1872 r. oraz kościół parafialny Matki Bożej Szkaplerznej. Po drodze zwiedziliśmy Kanał Augustowski łączący dorzecze Wisły i Niemna, obejrzeliśmy też największą śluzę po polskiej stronie Kanału Augustowskiego w Paniewie − zabytek architektury hydrologicznej z początku XIX w.
W piątek, wczesnym rankiem, grupa udała się do stolicy Litwy – Wilna. Przewodniczka pokazała najpiękniejsze miejsca w tym mieście, m.in. : Ostrą Bramę, Uniwersytet Wileński, Pałac Prezydencki, Rynek, cmentarz na Rossie, kościół św. Pawła i Piotra na Antokolu, cerkiew św. Ducha, Górę Zamkową, Basztę Giedymina, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie znajduje się oryginalny obraz „Jezu ufam Tobie”. Zwiedzono katedrę wileńską z przepiękną kaplicą św. Kazimierza. Kolejnym punktem były Troki – miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego. W porze obiadowej spróbowaliśmy tradycyjnych dań karaimskich. Po posiłku zwiedziliśmy z zewnątrz Zamek Wielkich Książąt Litewskich położony na wyspie na jeziorze Galve. Obejrzeliśmy świątynię karaimską – kienesę.
Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki poznawali północą część Suwalszczyzny z malowniczymi widokami utworzonymi przez lądolód skandynawski. Zwiedzaliśmy Bazylikę Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, która została wpisana do rejestru zabytków dziedzictwa narodowego. To kościół podominikański wzniesiony w XVII w., w którym znajduje się drewniana figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem słynąca łaskami. Następnie odwiedziliśmy pokamedulski zespół klasztorny w Wigrach, należący do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny, położny na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry. Nie tylko piękne wnętrza klasztoru, ale mroczne krypty oraz eremy, czyli domki zakonników, wzbudziły zainteresowanie. Grupa z Kutna spotkała na dziedzińcu kardynała Gerharda Ludwiga Müllera z Watykanu, który udzielił nam błogosławieństwa. Tego dnia zwiedzano także Suwalski Park Krajobrazowy. Ten unikatowy krajobraz został wykorzystany przy realizacji filmów Pan Tadeusz oraz Doliny Issy. Następnie zatrzymaliśmy się nad brzegiem jeziora Hańcza, najgłębszego z wszystkich jezior w Polsce. Po drodze odwiedziliśmy Suwałki, w których dzieciństwo spędziła m.in. Maria Konopnicka. Zatrzymaliśmy się w Gibach przy pomniku Obławy Augustowskiej, gdzie doszło do największej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej. Wieczorem odbył się wieczorek integracyjny.
Czwartego dnia zaplanowany został 2,5-godzinny przejazd Wigierską Kolejką Wąskotorową. Trasa kolejki „Wigierek” przebiegała przez Wigierski Park Narodowy, gdzie znajdowały się punkty widokowe z panoramą na jezioro Wigry i okolice. W porze obiadowej, w „Gospodzie przy Kolejce”, skosztowaliśmy dań regionalnych: kartaczy, soczewiaków i babki ziemniaczanej. Unikalne walory przyrodnicze Suwalszczyzny zachwyciły zwiedzających, a czas w tak miłym towarzystwie szybko upłynął. W pamięci pozostaną piosenki w wykonaniu Marii Koterbskiej Augustowskie noce i Janusza Laskowskiego Beata z Albatrosa oraz wieczorne spacery brzegiem bulwarów nad rzeką Nettą. Wycieczkę zorganizowali Julita Szczepankiewicz i Henryk Ociepa.
Tekst i foto: Julita Szczepankiewicz