X Święta Kolekcjonerów w Krośniewicach ciąg dalszy…

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej na zaproszenie Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach wzięło udział w   finisażu wystawy „Artyści”. Ta wyjątkowa uroczystość odbyła się w dniu 23 września 2011 r. Ekspozycja, której inauguracja odbyła się podczas X Ogólnopolskiego Święta Kolekcjonerów 4 czerwca bieżącego roku, prezentowała 50 portretów wybitnych Polaków lub osób z Polską związanych – przedstawicieli świata literatury, malarstwa, rzeźby, kina, muzyki, fotografii. W uroczystości zakończenia wystawy wziął udział Czesław Czapliński – autor zdjęć. W trakcie uroczystości wręczone zostały Honorowe Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego tegorocznym laureatom – Wojciechowi Fibakowi oraz Krzysztofowi Musiałowi, nieobecnym podczas czerwcowego święta (poniższe trzy zdjęcia z tego święta).                             
articles: DSC02670.JPG 
                    articles: DSC02671.JPG
                                             articles: DSC02673.JPG
          Z powodu korków na drodze goście trochę się spóźnili, co nie przeszkadzało jednak w ciepłej i serdecznej atmosferze. Wojciech Fibak obiecał, że przybędzie po odbiór nagrody i słowa dotrzymał, choć zdrowie nie bardzo mu dopisywało.  O godz. 16.30 przywitał gości p.o. dyrektora muzeum Kazimierz Śwircz. Spośród zaproszonych przybyli m.in.: członkowie Kapituły Honorowej Nagrody, wielu jej laureatów (prezes TPZK Marek Wójkowski który już wcześniej został laureatem Honorowej Nagrody Hetmana Kolekcjonerów Polskich Jerzego Dunin-Borkowskiego), przedstawiciele lokalnych władz, dyrektorzy szkół i instytucji kultury z Krośniewic oraz regionu, przedstawiciele mediów, sponsorzy. 
         Images: DSC02669.JPG
                                         articles: DSC03666.JPG   articles: DSC03667.JPG  articles: DSC03668.JPG  articles: DSC03669.JPG  articles: DSC03674.JPG
       Uroczystość poprowadził, jak zwykle niezawodnie, Bohdan Kowalczyk – sekretarz Kapituły, który w kilku słowach streścił genezę Honorowej Nagrody. Po wręczeniu nagród poproszono wszystkich jej laureatów do wspólnego zdjęcia (od lewej: Czesław Czapliński, dr J. Huczkowski, Wojciech Fibak, Andrzej Musiał, Marek Wójkowski; od prawej Bohdan Kowalczyk, Jan Waluś, Stannisław Hyży).
                                                     articles: DSC03681.JPG      
                                                                                   
Na koniec oficjalnej części Czesław Czapliński oficjalnie zamknął wystawę swoich fotografii, jeszcze raz przykuwając uwagę publiczności fascynującymi opowieściami o portretowanych ludziach i sztuce fotografii.
         Wojciech Fibak jest znanym kolekcjonerem polskiego malarstwa. Kolekcja prezentowana jest w założonej przez Wojciecha Fibaka Galerii Sztuki Współczesnej w Warszawie, przy Krakowskim Przedmieściu 5, w której gromadzi polskie malarstwo XIX-wieczne i z 1 poł. XX wieku.  

          Krzysztof Musiał jest  twórcą jednej z największych w kraju kolekcji dzieł sztuki – XIX-wiecznego oraz współczesnego polskiego malarstwa i rzeźby. Wspiera młodych artystów, przedsięwzięcia kulturalne.  W depozyt Muzeum Miasta Łodzi przekazał ponad sto dzieł wybitnych polskich malarzy). Wystawa obejmuje około 120 prac. W większości są to obrazy malarskie, uzupełnione przykładami rzeźby i rysunkami najwybitniejszych polskich artystów, zgromadzonych w ciągu ostatnich kilkunastu lat przez tego biznesmena i mecenasa kultury.

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry