Bedlno – pałac

Rodzaj zabytku: pałac / zespół pałacowo-parkowy

Datowanie: II poł. XIX w., 1920 r.

Numer rejestru zabytków i data wpisu: 513 z 18.06.1979

Zastosowanie: własność prywatna – funkcje mieszkalne


Zespół architektoniczno-parkowy:

Pałac wybudowano na planie litery „T”. Jest to budynek murowany, otynkowany, piętrowy, podpiwniczony, z użytkowym poddaszem. Pokrywa go łamany dach z facjatkami kryty dachówką. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z monumentalnym portykiem i tympanonem wspartym na czterech kolumnach jońskich, z trójkątnym szczytem i owalnym okulusem. W osi ryzalitu umiejscowiono główne wejście do pałacu ze schodami, a na piętrze – balkon. Układ wnętrz został przekształcony. Za wejściem umieszczono westybul ze schodami prowadzącymi na piętro. Pałac łączy w sobie kilka stylów architektonicznych – styl dworkowy z elementami baroku i klasycyzmu. Ok. 1920 r. pałac został przebudowany w stylu neoklasycystycznym.


Historia:

Na przełomie XVIII i XIX w. Bedlno należało do rodziny Bedleńskich herbu Wieniawa, a następnie do Stokowskiego. W II połowie XIX w. majątek kupił hr. Władysław Łubieński. Kolejnymi właścicielami byli Blochowie i Sławińscy .

Po II wojnie światowej majątek został rozparcelowany. W pałacu ulokowano szkołę podstawową, która funkcjonowała w nim do 1946 r. Obecnie pałac jest własnością prywatną i spełnia funkcje mieszkalne. Folwark był użytkowany przez POM Kutno, a potem przez Spółdzielnię Kółek Rolniczych.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry