Ktery – pałac

Rodzaj zabytku: pałac / zespół pałacowo-parkowy

Datowanie: 1820 r., 1920 r.

Numer rejestru zabytków i data wpisu: 477 z 20.11.1978

Zastosowanie: własność Stadniny Koni w Walewicach


Zespół architektoniczno-parkowy:

Pałac zbudowano w 1820 r., a przebudowano w 1920 r. Jest to budynek dwukondygnacyjny z piętrowym portykiem w części centralnej. Posiada trójkątne zwieńczenie ozdobione ornamentem i herbem Jastrzębiec. Całość nakryta jest dachem mansardowym. Po bokach budynku znajdują się klatki schodowe, a od strony ogrodu niewielki taras. Obecnie pałac stoi pusty i nie jest użytkowany.

W skład zespołu poza pałacem wchodzą: park, rządcówka, spichlerz, obory, stodoły, stajnie, stelmacharnia, ośmiorak, mleczarnia, parnik, chlewnia

 

Historia:

Majątek w Kterach należał do rodziny Wodzińskich, którzy przybyli na te tereny na początku XVIII w.  Po Adamie Wodzińskim w 1801 r. majątek odziedziczyli po połowie jego synowie – Jan Nepomucen i Gabriel. Jan przejął część brata. Zmarł w 1841 r., a majątek w 1868 r. odziedziczył Władysław Wodziński wraz z siostrami, które odstąpiły mu swoje części. Po nim Ktery przypadły jego dzieciom – Helenie, Kazimierzowi i Marii Joannie. Kazimierz Wodziński odkupił w 1908 r. od sióstr ich części. Zasłynął jako hodowca koni pełnej krwi i półkrwi angielskiej. W 1941 r. Kazimierz został wysiedlony do Niemiec. W czasie okupacji majątkiem zarządzał niemiecki komisarz. W 1945 r. po zakończeniu wojny dawni właściciele wrócili, jednak wkrótce zostali wywłaszczeni. Początkowo w majątku powstał PGR, a w 1951 r. przejęła go Stadnina Koni Walewice, w rękach której znajduje się do dnia dzisiejszego. 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry