Plecka Dąbrowa – kościół

Rodzaj zabytku: kościół modrzewiowy

Datowanie: 1778 r.

Numer rejestru zabytków i data wpisu: 27 z 08.07.1967 (kościół), 394 z 08.07.1967 (dzwonnica)

Zastosowanie: sakralne


Zespół architektoniczny i historia:

W średniowieczu Plecka Dąbrowa należały do parafii w pobliskim Bąkowie. W 1440 r. właściciel tutejszego majątku wybudował tu kościół, który erygował arcybiskup Wincenty Kot, metropolita gnieźnieński i prymas Polski. Obecny kościół został ufundowany w 1778 r. przez Józefa Głębockiego, dziedzica Plecki, kasztelana kruszwickiego. W latach 1868-1870 został on starannie odnowiony i ozdobiony. W 1935 r. przeprowadzono remont konstrukcji dachowej. W 2000 r., głównie dzięki wsparciu parafian, osób prywatnych oraz wielu firm i instytucji, przeprowadzono kompleksowy remont świątyni.

Kościół jest budowlą wybudowaną z drzewa modrzewiowego, o konstrukcji zrębowej. Pokrywa go dwuspadowy dach kryty gontem. Nad kruchtą znajduję się hełm. Na dachu umiejscowioną wieżyczkę z sygnaturką. Świątynia jest orientowana, jednonawowa, o węższym i niższym prezbiterium, zbudowanym na planie prostokąta. Do kościoła dobudowano murowaną zakrystię. W ołtarzu głównym znajduje się najstarszy zabytek świątyni – późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, datowana na początek XV w. Zasłania ją obraz św. Józefa z II połowy XVIII w. W dwóch bocznych ołtarzach umiejscowiono obrazy pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. – Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny oraz św. Barbarę. Cennym zabytkiem jest także chrzcielnica i kropielnica z XVIII w., ambona, stacje Drogi Krzyżowej – pochodzące z końca XIX w., neobarokowy krzyż z XIX w., neogotycka monstrancja z końca XIX w. oraz neobarokowy kielich z 1885 r. Przed wejściem do świątyni stoi czworoboczna, drewniana dzwonnica, pochodząca z XVIII w.


Ciekawostki:

Podobno w kaplicy, która znajdowała się kiedyś w miejscu kościoła, w 1410 r. zatrzymał się i modlił w drodze na Grunwald król Władysław Jagiełło.

W kościele w Pleckiej Dąbrowie brał ślub aktor Cezary Pazura ze swoją drugą żoną – Weroniką. On także w dużej mierze przyczynił się do wyremontowania świątyni w 2000 r. Wszystko to za sprawą długoletniej przyjaźni z proboszczem.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry