Kongres Kultury w Radomsku

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  (wydelegowano członków zarządu Bożenę Gajewską i Barbarę Łuczak) skorzystało z zaproszenia, jakie otrzymało, by wziąć udział w Kongresie  Kultury  organizowanym w Radomsku  w dniach 12-14 września 2013 roku.

Images: DSC00487.JPG  Images: DSC00483.JPG Images: DSC00478.JPG              Images: DSC00531.JPG  
            Było to twórcze spotkanie ludzi, dla których kultura jest czymś bliskim i ważnym, animatorów, nauczycieli, przedstawicieli instytucji i stowarzyszeń kulturalnych, samorządowców, organizatorów życia kulturalnego, dziennikarzy gotowych do dyskusji nad rozwojem kultury w mieście i regionie.

Wobec coraz bardziej zmieniającej się rzeczywistości, wirtualizacji wielu sfer życia, dyskutowaliśmy  nad najistotniejszymi sprawami dla  kultury, w tym,  stąd czerpać wiedzę o potrzebach kulturalnych mieszkańców, aby jak najlepiej wykorzystać istniejący potencjał ludzi i miejsc. Próbowaliśmy spojrzeć na całokształt rozwoju kultury w regionie, ale przede wszystkim zastanawialiśmy  się nad wyzwaniami i szansami stojącymi przed instytucjami i organizacjami pozarządowymi  w gminach oraz średnich i małych miastach – takich jak Kutno.

Images: DSC00475.JPG
            

        Kongres otworzył wraz z  Wojewodą Łódzkim panią Jolantą Chełmińską   Sławomir Przybyłowicz. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury  Krzysztof Dudek stwierdził, iż  „tak kreatywnego otwarcia   jeszcze nie widział, choć uczestniczy w wielu kongresach”.


         W
ykład inauguracyjny, mimo kłopotów ze zdrowiem wygłosiła  prof. Joanna Kurczewska. Jego tematem  była  kultura lokalna i budowanie tożsamości. Pani profesor szczególnie podkreślała zmiany, jakim Polska podlegała w minionych latach. „Kongres Kultury odbywa się w momencie, w którym jedna z ważniejszych debat w naukach społecznych i humanistycznych dotyczy różnorodności i regionalizmów. Skończyła się wizja jednej Polski unikalnej, dla której szukamy jednej formy wyrazu kulturowego. Nie pytamy jaka powinna być ta jedna Polska, a jakie formy wyrazu znalazła w swojej różnorodności” – stwierdziła. Słowami „lokalność jest fantastycznym problemem dla tych, którzy chcą zmieniać kulturę”  zakończyła swoje wystąpienie.

          Wśród wielu paneli, wystąpień i dyskusji najbardziej utkwiło mi w pamięci  wystąpienie prof. Marka Janiaka, który podczas panelu  „Kultura w przestrzeni” wypowiedział jakże ważne  dla nas, regionalistów, słowa. Stwierdził bowiem, że tożsamość  mieszkańców  to świadomość i spójność grupy mieszkańców z miastem. Na tej podstawie dopiero każda osoba buduje swoją indywidualną tożsamość. Osoba, która nie kocha swojego miasta, posiada kulawą własną tożsamość. Jego zdaniem, przyczyną chaosu i nieładu w przestrzeni kultury  jest  odejście od tradycji, obyczaju w danym mieście. To mieszkańcy powinni zdefiniować od nowa miejsca w swoim mieście. 

       Images: DSC00533.JPG                     Images: DSC00564.JPG
          Drugiego dnia kongresu podczas warsztatów  zatytułowanych   “Jakiej kultury potrzebują małe i średnie miasta?” próbowaliśmy znaleźć odpowiedź  na to trudne pytanie. Obrady kongresu zakończyły spotkaniem podsumowującym, podczas którego podpisano List otwarty uczestników Kongresu Kultury w Radomsku do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To był już drugi kongres kultury organizowany w województwie łódzkim (poprzedni odbył się w roku 2011 w Łodzi), w którym brałam udział jako przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Obrady kongresu to nie tylko oficjalne wykłady, panele, warsztaty; to także spotkania z osobami działającymi w sferze kultury z całego regionu łódzkiego  (jak się okazało, nie tylko – wiele osób z południa Polski uczestniczyło w obradach). Dla mnie była to też  możliwość rozmowy z interesującymi ludźmi i  wymiany doświadczeń.

Bożena Gajewska

 

 

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry