2015

rozpoczynamy kwestowanie na krośniewickim cmentarzu
Images: 1 kwesta Krosniewice.jpg

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w tym roku, oprócz kwestowania na kutnowskim cmentarzu, rozpoczyna kwestowanie na Cmentarzu Parafialnym w Krośniewicach. Z taką propozycją wyszli członkowie TPZK zamieszkujący w Krośniewicach. Zbiórkę na cmentarzu organizuje w imieniu TPZK pani Julita Szczepankiewicz wraz panem Grzegorzem Dębskim. Środki finansowe zebrane na krośniewickim cmentarzu zostaną  przeznaczone na renowację grobów na tym właśnie cmentarzu.

Podziękowania kierujemy na ręce gospodarzy tego miejsca, a więc księdza kan. mgr lic. Jacka Drzewieckiego  – Dziekana Dekanatu Krośniewickiego oraz pani  Julianny Barbary Herman – Burmistrza Krośniewic za wszelką pomoc okazaną przy organizacji kwesty.

Kwesta na cmentarzu krośniewickim odbędzie się w dniu 1 listopada 2015 roku w godzinach 9.oo – 16.oo. Wraz z członkami TPZK kwestować będą mieszkańcy Krośniewic.

Zebrane środki finansowe przeznaczone zostaną  na renowację starych zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Krośniewicach. Podobnie, jak ma to miejsce w Kutnie, zebrane pieniądze zostaną komisyjnie policzone i wpłacone na osobne subkonto specjalnie założone (dla kwesty na krośniewickim cmentarzu) na koncie TPZK.

w imieniu zarządu TPZK Bożena Gajewska

I kwesta na krośniewickim cmentarzu

Krośniewicka nekropolia dołączyła w tym roku do miejsc, w których kwestowano na ratowanie starych, zabytkowych nagrobków. Inicjatorami zbiórki byli Julita Szczepankiewicz i Grzegorz Dębski.

Images: kwesta kros 6.JPG Images: kwesta kros 3.JPG
Pierwsza kwesta na cmentarzu parafialnym w Krośniewicach odbyła się 1 listopada 2015 roku w godzinach 9.oo-16.oo. Została zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. W imieniu stowarzyszenia zbiórkę przeprowadzili jej członkowie i sympatycy: Julita Szczepankiewicz, Grzegorz Dębski, Bożena Maślana, Anna Chmielecka i Agnieszka Wojciechowska.
Images: kwesta kros 4.JPG
Do grona osób kwestujących dołączyli: burmistrz Krośniewic Julianna Barbara Herman, krośniewiccy radni – Marek Smolczewski, Wojciech Wolniewski, Paweł Górnik, Gracjan Wiśniewski i Andrzej Konwerski oraz dyrektorzy krośniewickich instytucji oświatowych – Anna Banasiak dyrektor SP nr 1 w Krośniewicach, Zbigniew Kacprowicz wicedyrektor SP nr 1 w Krośniewicach, Katarzyna Mizołek wicedyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Krośniewicach, Małgorzata Przygodzka dyrektor GCKS i R w Krośniewicach, Jadwiga Jóźwiak dyrektor Przedszkola Miejskiego w Krośniewicach. Wolontariuszami byli również nauczyciele: Roma Kłopska, Małgorzata Stasiak, Elżbieta Jędrzejczak, Hanna Nowak, Aleksandra Grzelak , Waldemar Herłaziński, Tomasz Sobczak (SP nr 1 w Krośniewicach), Agnieszka Bojanowska, Justyna Łuczak , Beata Sochala i Tomasz Szczygieł (ZS nr 1 Krośniewicach), Renata Zemło i Katarzyna Jaworska ( Przedszkole Miejskie w Krośniewicach) Hanna Lewandowska (Katolicka Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Zalesiu) oraz instruktor GCKSiR w Krośniewicach Jolanta Zagajewska. Kwestującym często towarzyszyli członkowie rodzin.
Images: kwesta kros 9.JPG Images: kwesta kros 7.JPG

Bez zaangażowania wolontariuszy i hojności osób odwiedzających groby najbliższych kwesta nie zakończyłaby się tak pomyślnie. Zebrane pieniądze zostały przeliczone komisyjnie w siedzibie TPZK. W sumie zebrano 4127,11 zł (słownie: cztery tysiące sto dwadzieścia siedem złotych 11/100).  Kwota zostanie wpłacona na osobne subkonto utworzone dla krośniewickiej kwesty. W najbliższym czasie komitet społeczny podejmie decyzję, który grób na cmentarzu w Krośniewicach zostanie poddany renowacji.

Kwestującym dopomogła ładna pogoda zachęcająca do spaceru oraz przekonanie społeczności lokalnej co do słuszności tej inicjatywy.

– Wiele osób podchodziło do kwestujących i wyrażało zadowolenie, że również na cmentarzu w Krośniewicach zbieramy pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków – mówi J. Szczepankiewicz członek zarządu TPZK koordynator krośniewickiej zbiórki. – Mieszkańcy wskazywali również groby, które warto otoczyć opieką- dodaje.

Szczególne podziękowania organizatorzy zbiórki -TPZK- kierują również do gospodarzy tego miejsca, tj. kan. mgr. lic. Jacka Drzewieckiego – Dziekana Dekanatu Krośniewickiego oraz Julianny Barbary Herman – burmistrza Krośniewic za wszelką pomoc okazaną przy organizacji kwesty.

Images: protokol kwesta Kros 2015.jpg

Efekt krośniewickiej zbiórki to piękny wymowny gest jak wiele znaczy dla społeczności tradycja i ślady przeszłości, którymi są również zabytkowe nagrobki.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry