Urodziny Doktora – pamiętamy o Antonim Troczewskim – 2018

„ Nic dla siebie, wszystko dla innych…”

To motto życiowe, którym kierował się dr Antoni Troczewski i apelował nim do całej inteligencji kutnowskiej. Piknik rodzinny pt. „Urodziny doktora …, pamiętamy o Antonim  Troczewskim” poświęcony był właśnie jego osobie. Zamierzeniem  organizatorów imprezy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i partnerów było zapoznanie społeczeństwa lokalnego z postacią doktora poprzez edukację  zabawą. Miało to być wydarzenie, które połączy kilka pokoleń, pobudzi ciekawość, przekaże wiedzę nie tylko o doktorze, ale i epoce w  której  żył i działał. Mamy nadzieję, że była to żywa lekcja historii i patriotyzmu.

W roku obchodów 100-lecia niepodległości Polski, wiele miast skupiło się  na lokalnych bohaterach i ludziach czynu tamtych czasów. Bohaterem naszej „Małej Ojczyzny” jest bezsprzecznie pierwszy  Honorowy Obywatel Kutna (godność otrzymał 22 grudnia 1919 roku), którego fenomen polegał na wykorzystaniu swojego wpływu na rozwój społeczeństwa i miasta pod względem kulturalnym, gospodarczym i ekonomicznym. Ale także podniesieniem poziomu oświaty, opieki społecznej i służby zdrowia. Zostawił po sobie ogromną spuściznę i szereg instytucji, z których do dziś korzystamy, stowarzyszeń służących i rozwijających miejscową społeczność oraz artykuły dziennikarskie, z których dzisiaj czerpiemy wiedzę historyczną.

Na urodzinach doktora uczestnikami byli goście od przedszkola do seniora i każde pokolenie wniosło wiele ciekawych i ważnych wartości do imprezy.

Na rozpoczęcie pikniku zagrała orkiestra  dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie w hołdzie dla swojego prezesa Antoniego Troczewskiego. Najmłodsze kutnowskie pokolenie – przedszkolaki (Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek”) przekazały w prezencie urodzinowym pokaz swych umiejętności tańca i śpiewu, zaś wszystkie przedszkola i dzieci klas I-III z kutnowskich szkół podstawowych  pokazały na rysunkach konkursowych jak postrzegają postać doktora. Prawie 60 nagród najmłodszym uczestnikom wręczył  wiceprezydent Zbigniew Wdowiak. Nagrody zostały ufundowane przez Prezydenta Miasta Kutno pana Zbigniewa Burzyńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego pana  Witolda Stępnia oraz prezes firmy ECO Kutno Spółka z o.o. pana Pawła Łuczaka.

Młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. Antoniego Troczewskiego zaprezentowała w ciekawy i artystyczny sposób życie i działalność Doktora, a harcerze z Komendy Hufca Kutno ZHP zaprosili wszystkich gości do wspólnego śpiewania dawnych piosenek harcerskich, wspomagając zebranych śpiewnikami.

Goście otrzymali od organizatorów ulotki edukacyjne o działalności Doktora, sprawdzianem opanowania wiedzy okazał się  być przeprowadzony konkurs pt. „Przychodzi pacjent do Doktora…”

Seniorzy, pod kierunkiem Krzysztofa Ryzlaka, uczcili urodziny fragmentem sztuki pt. „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” (Grupa Teatralna  „Czemu nie?” ze Stowarzyszenia UTW w Kutnie)  na scenie w Centrum Teatru Muzyki i Tańca.

Dla milusińskich były stanowiska zabaw naszych pradziadków i wykonywania prac plastycznych –  zrobienia kawałka  tortu z kartonu.

Dla zmęczonych słońcem i spragnionych gości czynna była  teatralna kawiarenka z napojami i słodyczami prowadzona przez uczniów ZSZ nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego , która cieszyła się dużą frekwencją, a  jednocześnie można było oglądać na ekranie prezentację multimedialną pt. „Doktor i jego miasto”, film o historii kutnowskiej straży Ogniowej oraz wystawę „Kutno na starych pocztówkach” (TPZK) i „Kutno w okresie XX-lecia międzywojennego” (Muzeum Regionalne) oraz wystawę plenerową mieszkańców Kutna okresu międzywojennego  (Archiwum Państwowe w Płocku  Oddział w Kutnie i Kutnowski Dom Kultury).

Podczas pikniku można było obejrzeć akcesoria 37pp wystawione przez Stowarzyszenie Historyczne 37 Pułk oraz skorzystać z badań profilaktycznych Kutnowskiego Szpitala Samorządowego im. Antoniego Troczewskiego. Kutnowskim pielęgniarkom towarzyszył portret Doktora namalowany przez  malarkę Krystynę Brzozowską przed wielu laty, gdy nasz kutnowski szpital  otrzymywał imię Doktora. Dzieci odwiedzały samochód Państwowej  Straży Pożarnej w Kutnie i oglądały urządzenia gaśnicze. Entuzjastycznie przyjęto pokaz i wykład o historii rowerów, była również możliwość przejażdżki bicyklem.

Zwieńczeniem urodzin Doktora był tradycyjny tort urodzinowy ze świeczkami przygotowany przez Hotel PaOla, tort bardzo gościom smakował, a chętni dostawali dokładkę. Uroczystości zakończyły się koncertem Retro Orchestry z Warszawy   w klimacie przedwojennego repertuaru znanych i lubianych melodii i piosenek z dużą dawką wiedzy o dawnych kompozytorach i wykonawcach prezentowanych utworów. Całemu wydarzeniu towarzyszyła ucharakteryzowana para małżonków Lubomiry i Antoniego Troczewskich wzbudzająca zainteresowanie i chętnie pozująca do wspólnych zdjęć. Chętnym wydawana była również „Recepta na Kutno” – pamiątkowa kartka pocztowa z okazjonalnym stemplem (kopia oryginalnej recepty z pieczątką i podpisem doktora A. Troczewskiego).

Piknik „Urodziny Doktora…” był zwieńczeniem rozpoczętego wcześniej projektu, który obejmował Grę miejską ph. „Troczewski dla Kutna” z młodzieżą starszych klas szkół podstawowych i szkół średnich oraz wykład i prezentację multimedialną dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. A. Mickiewicza , a także przekazanie mieszkańcom ul. A. Troczewskiego ulotek edukacyjnych o patronie ich ulicy (dystrybucja – harcerze ZHP).

Impreza obejmowała liczne wydarzenia i każdy mógł znaleźć coś dla siebie, ważne, że atmosfera była iście towarzyska, a zainteresowani świetnie się bawili i edukowali. Ogromne podziękowania należą się naszym partnerom, którymi byli:

Kutnowski Dom Kultury i Centrum Teatru Muzyki i Tańca, Przedszkole Miejskie nr 8 „Promyczek”, Stowarzyszenie Historyczne 37 Pułk, Komenda Hufca ZHP Kutno, ECO Kutno, Kutnowski Szpital Samorządowy im. Antoniego Troczewskiego, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Antoniego Troczewskiego, Stowarzyszenie “Kutnowska Kuźnia Kultury”, Państwowe Archiwum w Płocku Oddział w Kutnie, Muzeum Regionalne w Kutnie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego.

Dziękujemy wszystkim gościom, że zechcieli zaszczycić swoją obecnością urodziny doktora Antoniego Troczewskiego.

Projekt pt. „Urodziny Doktora – pamiętamy o  Antonim  Troczewskim” dofinansowano ze środków Prezydenta Miasta Kutno.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry