Na krawędzi pamięci… rzecz o kutnowskich Żydach 2017

 

 

Dzień pamięci o kutnowskich Żydach 2017

Images: DZIEN PAMIECI 2017 2.JPG

Po raz kolejny obchodziliśmy w Kutnie Dzień pamięci o kutnowskich Żydach. Patronat nad obchodami przyjęli Prezydent Miasta Kutno i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Naszą powinnością jest wspominanie żydowskich mieszkańców Kutna i okolic, są częścią naszej wspólnej lokalnej historii. Tworzyli ją przez kilkaset lat…

Przy tablicy upamiętniającej zagładę kutnowskich Żydów spotkaliśmy się, by oddać hołd zamordowanym mieszkańcom Kutna i okolic. Data nie jest przypadkowa…, w dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości. Data ta pozwala na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości. Główną ideą obchodów Dnia Pamięci o Holocauście jest uczczenie ofiar zagłady. Pamięć o tej tragedii ma też być przestrogą dla przyszłych pokoleń wobec odradzania się postaw antysemityzmu, wynikających z uprzedzeń i stereotypów.

 

Images: DZIEN PAMIECI 2017 5.JPG

Także tutaj, na Ziemi Kutnowskiej i w Kutnie, żydowscy mieszkańcy tej ziemi byli ofiarami Holokaustu. To tu, za murami Getta, w nieludzkich warunkach kutnowscy Żydzi byli więzieni przez dwa lata, a następnie wywiezieni na zagładę w niemieckim obozie zagłady Kulmhof. Zamordowano osiem tysięcy Żydów – mieszkańców Kutna i okolic.

Po upływie ponad 70 lat od tragicznej historii Zagłady, młodsze i całkiem młode pokolenia mają coraz mniejszą wiedzę i małe zrozumienie tych odległych wydarzeń, temat wojny przestaje istnieć w rodzinnych rozmowach, odchodzi pokolenie świadków, zaciera się świadomość o Auschwitz-Birkenau, Dachau, Stutthof, czy o niedalekim Kulmhof.

Zebrani wysłuchali fragmentów dokumentów opisujących kutnowskie getto, znajdujących się w Instytucie Pamięci Narodowej. Były to m.in. relacje osób więzionych w getcie.  Relacje czytała Natalia Katarzyńska z Grupy Teatralnej „od jutra” działającej w Kutnowskim Domu Kultury.

Dziekan Kutnowski – ksiądz doktor Jerzy Swędrowski w kilku zdaniach przypomniał o wspólnych korzeniach obu religii chrześcijańskiej i żydowskiej.

Zebrani złożyli wiązanki kwiatów pod murami getta. Tradycyjnie już obchodom Dnia Pamięci o Holokauście towarzyszy symbol – żonkil pamięci. Związany jest on z postacią Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie. Przez wiele lat składał on pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często były to żonkile. Dlatego także mieszkańcy Kutna położyli pod tablicą poświęconą pamięci kutnowskich Żydów bukiet żonkili…, symbol naszej pamięci.

Było to żywe spotkanie z historią służące nie tylko pogłębieniu wiedzy o przeszłych wydarzeniach, lecz także skłaniające do zmierzenia się z trudnymi problemami współczesności i refleksji nad nimi. Naszym, regionalistów, celem jest z jednej strony przekazanie rzetelnej wiedzy o tym, co się wydarzyło w Kutnie i regionie kutnowskim, a z drugiej edukowanie do poszanowania wartości humanistycznych.
Images: DZIEN PAMIECI 2017 7.JPG

W Centrum Teatru, Muzyki i Tańca przy ul. Teatralnej można było  poszerzyć swoją wiedzę o historii kutnowskich Żydów i o kulturze żydowskiej. Dzień pamięci o społeczności żydowskiej to nie tylko pamięć o Zagładzie, ale także próba przybliżenia żydowskiego dziedzictwa kulturowego. O „Wystawie na Purim” wypożyczonej z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma  interesująco opowiadała Barbara Łuczak. „Historia Żydów Ziemi Kutnowskiej” to wykład dr Karola Koszady, którego z zainteresowaniem wysłuchali zebrani. Kulturę żydowską odkrywaliśmy dzięki prelekcji Szymona Gotowskiego – edukatora z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przed południem w Dniu pamięci uczestniczyła młodzież z kutnowskich szkół gimnazjalnych i średnich: Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza, Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Henryka Dąbrowskiego, II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza, Katolickiego L O SPSK im. św. Stanisława Kostki, Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Z S Z nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego, Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego. Po południu w obchodach uczestniczyli mieszkańcy miasta.

Images: DZIEN PAMIECI 2017 1.JPG  Images: DZIEN PAMIECI 2017 6.JPG

Images: PLAKAT AZYL.jpgFilm „AZYL” (The Zookeeper’s Wife) w Kinie KDK od 7 do 12 oraz od 17 do 19 kwietnia 2017.

To jedna z takich historii, o które kino musiało się upomnieć. Poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (info TYLKO HITY).

Images: FOLDER PURIM 1.jpg

Images: FOLDER PURIM 2.jpg

Images: DZIEN PAMIECI 2017 4.JPG

Na zakończenie Dnia pamięci odbył się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Pedagogów i Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie oraz recytacja poezji żydowskiej w wykonaniu członków Grupy Teatralnej „od jutra” pod opieką Dominiki Staniszewskiej. Wystąpiły: Natalia Katarzyńska, Julia Wojtczak, Weronika Trzaskowska, Aleksandra Więckowska.

W koncercie wystąpili uczniowie klasy wokalistki jazzowej pani Marty Wilk tj: Alicja Pietruszewska, Maria Wodzak, Maciej Dzięgielewski, Nauczyciele: Pani Joanna Morycińska – fortepian i Pan Witold Ambroziak – klarnet.

 

 

Dziękujemy naszym Partnerom:

Kutnowskiemu Domu Kultury

Centrum Teatru, Muzyki i Tańca (filii Kutnowskiego Domu Kultury)

Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego w Kutnie

Images: hk.jpg Projekt został zrealizowany przy wsparciu ze środków finansowych Prezydenta Miasta Kutno

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry