Przywracamy pamięć cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie

Projekt Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  pn. „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie” został nagrodzony w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” prowadzonego przez Bank Zachodni WBK.

Jak mówi tytuł konkursu, tu mieszkamy – w Kutnie, i tu chcemy zmieniać naszą rzeczywistość i przyzwyczajenia. Celem naszego  projektu jest uświadomienie mieszkańcom Kutna, że teren zielony, łąka, po której spacerują; wyprowadzają psy, by się wybiegały i nie tylko…  gdzie zimą z dziećmi chodzą na sanki,  to teren cmentarza. Nie ma na tym cmentarzu pomników (macew),  ale pod ziemią są groby mieszkańców Kutna  grzebanych w tym miejscu przez kilkaset lat.

         16 września  2015 r. w Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca II edycję ogólnopolskiego konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam” prowadzonego przez Bank Zachodni WBK należący do Grupy Santander.  Podczas spotkania przedstawiciele Banku Zachodniego WBK i Fundacji Banku Zachodniego wręczyli zwycięzcom dyplomy i umowy grantowe.  Nasze stowarzyszenie także zostało zaproszone na uroczystość, na której byliśmy i  jak zawsze pełniliśmy rolę ambasadora Ziemi Kutnowskiej.

Najlepszych 300 pomysłów na poprawę jakości życia w gminie, powiecie lub mieście otrzymało od Banku finansowe wsparcie na ich realizację. Łączna. wartość grantów wyniosła 1,5 mln zł. W województwie łódzkim na 140 zgłoszonych  Jury wybrało 17 projektów.  Z ogromną radością i satysfakcją odebraliśmy  dyplom laureata  w konkursie Banku Zachodniego WBK „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

W skład Jury konkursu weszli między innymi:  prezes Banku Zachodniego WBK – Mateusz Morawiecki, prezes Fundacji BZ WBK – Eliza Dzwonkiewicz,  aktor – Kuba Wesołowski oraz redaktor naczelny dziennika „Polska the Times” – Paweł Siennicki.

         Uroczystość poprowadzili Agnieszka Cegielska i Jakub Wesołowski, który o „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM” mówi: „Ten konkurs to odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego, to pokazanie, że w nas Polakach drzemie potężny potencjał dobra i działania bezinteresownego. W kilkuset miasteczkach i miejscowościach Polski już powstało, albo właśnie jest na ukończeniu mnóstwo inicjatyw społecznych, które codzienne życie mieszkańców uczynią lepszym, milszym, bardziej funkcjonalnym.”

O konkursie, jego idei i założeniach opowiedział Prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki oraz Prezes Fundacji Banku Zachodniego WBK Eliza Dzwonkiewicz.

        Po części oficjalnej odbył się koncert Chóru  Gospel  SOUND’N’GRACE, z aplauzem przyjęty przez zgromadzonych  laureatów z całej Polski – ludzi, którzy społecznie pracują w swoich „małych ojczyznach”. Później zaś był czas na długie rozmowy i wymianę doświadczeń z innymi społecznikami.

Ważne jest, jak stwierdził prezes Banku Zachodniego WBK – Mateusz Morawiecki, aby  każdy z nas uświadomił sobie, że nasza ojczyzna zaczyna się  tu, blisko, na naszym podwórku! W pełni zgadzamy się z tym stwierdzeniem.

 

Towarzystwo przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  prowadzi  projekt „Tu mieszkam tu zmieniam”  w kutnowskich szkołach. Do współpracy  z naszym stowarzyszeniem już zgłosiło się kilka szkół: Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Zespół Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego, Zespół Szkół nr 3  im. Władysława Grabskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kutnie.  Liczymy, że  inne placówki oświatowe także dołącza do naszej akcji.

 

W ramach projektu prowadzimy    akcję  edukacyjną wśród uczniów  na temat poszanowania terenu cmentarza. Opracowaliśmy i wydrukowaliśmy ulotki  do prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnej na osiedlu Tarnowskiego w Kutnie, które zostało zbudowane obok cmentarza żydowskiego w Kutnie. Nasz projekt  będziemy prowadzić  do marca  2016 roku.

 

 

Na nasz apel o włączenie się do  kampanii informacyjno-edukacyjnej odpowiedzieli także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kutnie, którzy wraz z opiekunem  rozdają  mieszkańcom  naszego miasta ulotki  dotyczące cmentarza żydowskiego i sprzątają teren cmentarza.

Trwają spotkania z uczniami w szkołach kutnowskich, których celem jest przywracanie tożsamości cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie. Ostatnio do  naszego projektu dołączyła Szkoła Podstawowa nr 4 w Kutnie, której nauczyciel historii pan Stanisław Wojdecki  opowiada  uczniom o  historii regionu i  poszanowaniu miejsc historycznych i zabytkowych. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  prowadzi wraz z  kutnowskimi  szkołami wspólne działania   podczas realizacji  projektu  dofinansowanego  w ramach programu   „Tu mieszkam, tu zmieniam” ze środków Banku Zachodniego WBK.

 

 

Ostatnim elementem projektu było ustawienie  na granicy cmentarza  tablic informacyjno-edukacyjnych, które przypominać będą wchodzącym na teren cmentarza   o  powinności poszanowania tego miejsca,  o jego historii i   o tym, że teren cmentarza podlega ochronie konserwatorskiej poprzez wpis do rejestru zabytków  nieruchomych województwa łódzkiego. Tablice wykonane w ramach projektu zostały zamontowane przez firmę WIT-MAR  pana Witolda Marciniaka z Kutna  bezpłatnie. Bardzo dziękujemy za ten zacny gest.

A oto szkoły które włączyły się do projektu: Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica, Zespół Szkół nr 2 im. Antoniego Troczewskiego, Zespół Szkół nr 3  im. Władysława Grabskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza, Zespół Szkół nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie-Azorach, I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 37 PP,  Gimnazjum nr 1 im.  Adama Mickiewicza, Gimnazjum nr 2 im. marszałka Józefa Piłsudskiego,  Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza,  Szkoła Podstawowa nr 1 w Kutnie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Kutnie.   Na nasz apel o włączenie się do  kampanii informacyjno-edukacyjnej odpowiedzieli także uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Kutnie, którzy wraz z opiekunem  rozdawali   mieszkańcom  naszego miasta ulotki  dotyczące cmentarza żydowskiego i sprzątali teren cmentarza. Rozdaliśmy 1500 sztuk ulotek wśród mieszkańców  Kutna i okolic.

 

 

 

W ramach realizacji projektu „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie” we współpracy naszej szkoły z Kutnowskim Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uczniowie kl. IV TZ technik hotelarstwa z wychowawcą p. Mirosławem Ziębińskim w  marcu br. uczestniczyli w sprzątaniu terenu cmentarza żydowskiego w Kutnie. Młodzież naszej szkoły włącza się do prac porządkowych. Uprzątając teren cmentarza z porzuconych tam puszek, butelek itp., daje przykład właściwej postawy społecznej oraz szacunku wobec historii i ludzkiego istnienia.

Mirosław Ziębiński

Zespół  Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego w Kutnie

 

 

zdewastowano tablice przy cmentarzu żydowskim w Kutnie

 

     Z zadziwieniem  i  smutkiem patrzyliśmy dziś na cmentarz żydowski w Kutnie, na  którym doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek  do dewastacji tablic informacyjno-edukacyjnych postawionych przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie”,  dofinansowanego   ze środków Banku Zachodniego WBK („Tu mieszkam, tu zmieniam”).
Dlaczego…?

Ustawiliśmy   na granicy cmentarza  tablice informacyjno-edukacyjne, które przypominać mają wchodzącym na teren cmentarza   o  powinności poszanowania tego miejsca,  o jego historii i   o tym, że teren cmentarza podlega ochronie konserwatorskiej. Cmentarz żydowski wpisany jest  do rejestru zabytków  nieruchomych województwa łódzkiego.

Tablice wykonane w ramach projektu, zostały zamontowane przez firmę WIT-MAR  pana Witolda Marciniaka z Kutna  bezpłatnie. Dziś są połamane…

Trudno jest zmieniać  naszą rzeczywistość i przyzwyczajenia, trudno jest  uświadamiać  mieszkańcom Kutna, że teren zielony to teren cmentarza. Nie ma na tym cmentarzu pomników (macew),  ale pod ziemią są groby mieszkańców Kutna  grzebanych w tym miejscu przez kilkaset lat. Zgodnie z naszą, ludzką tradycją  cmentarz jest miejscem świętym   i nienaruszalnym. Dlatego nie ma znaczenia, czy zachowało się cokolwiek na powierzchni ziemi, gdyż najważniejsze jest to, co pozostało pod nią.

W tradycji żydowskiej groby są traktowane, jako nieograniczenie trwałe dopóki znana jest ich lokalizacja. Nie można nigdy ich naruszyć, ani przeznaczyć tego miejsca  na inne cele.

Bez względu na to, jak  mieszkańcy Kutna będą traktować to miejsce – cmentarz  w tym miejscu będzie zawsze. A jego stan świadczyć będzie o nas – mieszkańcach Kutna…

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry