Pielęgnacja róż

Informacja dla kupujących róże z katalogu B-ci K. i A. Eizyk:

Róża lubi dużo słońca! Pod róże najodpowiedniejsza gleba piaszczysta gliniasta: – na ziemiach lekkich dodawać gliny, na ziemiach ciężkich (iłowatych) lekki kompost lub miał torfowy. Krzewy róż zaraz po otrzymaniu należy posadzić do uprzednio przygotowanej ziemi. Dołek winien być odpowiedniej głębokości. Sadzić 2-3 cm, niżej miejsca zaoczkowania. Wysadzając róże, korzenie należy zmoczyć nieco w glinie. Ziemię udeptać i obficie zlać wodą. Róże posadzone jesienią całkowicie zakryć ziemią i odpowiednio zabezpieczyć z nastaniem silnych mrozów. Posadzone wiosną obsypuje się do połowy wysokości pędów, odgarniając ziemię w miarę przyjęcia się i rozwoju nowych pędów. Częste spulchnianie ziemi dookoła róż przyczynia się do ich dobrego rozwoju. Usuwanie przekwitłych róż przyspiesza powtórne kwitnienie. Jesienne sadzenie jest korzystniejsze od wiosennego.

 

 


Podstawowe zasady uprawy róż dzisiaj (ze strony www.rosacwik-sklep.pl)

 

1. Światło

Róże to dzieci słońca, dlatego idealnym stanowiskiem będzie miejsce, gdzie jest jego dużo, chociaż należy unikać południowych ścian, murów, gdzie odbijające się promienie porażają liście od spodu, powodując ich poparzenia. Są to również sprzyjające warunki dla żerowania przędziorka (czerwonego pajączka).

 

2. Podłoże

Róże ze swoim palowym systemem korzeniowym w głębi ziemi szukają wody i substancji odżywczych, dlatego najlepszym dla nich podłożem będzie przepuszczalna gleba. Jeśli podłoże jest zwarte, szczególnie na nowo powstałych osiedlach, konieczne jest przerwanie tych nieprzepuszczalnych warstw na głębokości 50 cm.

 

3. Przewiewne stanowisko

Róże lubią świeże powietrze, dlatego wskazane są miejsca przewiewne. Całkowicie osłonięte od wiatru stanowiska stwarzają optymalne warunki dla mączniaka prawdziwego i żerowania mszyc. Wiatr szybko osusza liście, zapobiegając chorobom grzybowym.

 

4. Niewskazane zraszanie

Należy unikać miejsc, gdzie ustawiony jest strumień zraszaczy, aby nie narażać liści na zbytnią wilgotność, która jest inkubatorem chorób grzybowych (mączniak właściwy i czarna plamistość).

 

5. Zmęczenie ziemi

Róż nie sadzimy w miejscach, gdzie wcześniej już rosły róże, chyba że wymieniamy ziemię na głębokość 50 cm.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry