Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców – 2017

Po wielu miesiącach przygotowań, przekazaliśmy Państwu album z fotografiami naszego miasta. Album, który powstał dzięki ludziom związanym z Kutnem – nie tylko dzisiejszym mieszkańcom, ale i tym, którzy tu się urodzili, przez jakiś czas mieszkali i którzy czują sentyment do naszego miasta.

Wśród członków Komitetu Redakcyjnego tego wydawnictwa, tylko Elżbieta jest, jak to się mówi potocznie „rodowitą Kutnianką”, pozostali to „ludność napływowa”, która wrosła w to miejsce, pokochała je i chce tu być. Po kilkudziesięciu latach życia w mieście, (które wybraliśmy, albo ono wybrało nas), mówimy dziś z dumą o Kutnie– moje miasto.

Fotografie to wspomnienia, które dano nam trzymać w rękach. Na prośbę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, przeszukiwaliście Państwo swoje domowe archiwa, przepastne szuflady, pudełka tekturowe w szafach, by znaleźć w nich fotografie, z pietyzmem przechowywane od wielu, wielu lat, przez Was i Wasze rodziny. Fotografie czasem zniszczone upływem czasu, pogniecione, pobladłe lub pożółkłe z naderwanymi brzegami od wielokrotnego trzymania w rękach i oglądania.

Zebraliśmy od mieszkańców naszej „Małej Ojczyzny” kilka tysięcy zdjęć, wykonanych najczęściej przez fotografów amatorów na przestrzeni całego XX wieku. Wybraliśmy te, które według nas mogą wzbudzić zainteresowanie, a może zachwyt nad pięknem i innością Kutna.

Opisać miasto za pomocą fotografii nie jest łatwo. Powstaje dylemat, jaką przyjąć formułę prezentacji, co powinno być priorytetem, co należy wyeksponować, jako motyw przewodni. Nad tymi zagadnieniami dyskutowaliśmy długo i często, nie zawsze dochodząc do jednoznacznych wniosków, ale w tych dyskusjach wypracowaliśmy konsensus. Połączyliśmy wszystkie zdjęcia w jedną całość, starając się zachować chronologię przedstawionych zdarzeń, a głównym motywem i najważniejszą treścią tego albumu są mieszkańcy, którzy to wszystko stworzyli i tworzą nadal – obywatele miasta Kutno.

Przedstawiliśmy fotografie dokumentujące życie codzienne mieszkańców i zdarzenia zachodzące w naszym mieście. Waga tych epizodów była różna. Zatrzymane w kadrze obrazy ilustrują wydarzenia często ważne tylko dla pojedynczej osoby, a czasem dla wszystkich mieszkańców domu, ulicy, zakładu pracy czy całego miasta.

Staraliśmy się przygotować wydawnictwo dobrze, ale jednocześnie mamy świadomość, że nie wszystko udało się zrobić tak jak zamierzaliśmy.

W niektórych podpisach pod zdjęciami mogą być błędy, których staraliśmy się ustrzec. Pomimo licznych konsultacji z innymi mieszkańcami Kutna, mogliśmy się pomylić. Bądźcie dla nas wyrozumiali, albowiem pamięć ludzka jest ulotna.

Mogą się również zdarzyć niezamierzone pomyłki dotyczące autorów zdjęć. Nie będąc w stanie dokonać wyczerpującej weryfikacji, opieraliśmy się głównie na informacjach uzyskanych od darczyńców fotografii. Kiedy nie mogliśmy ustalić nazwiska autora zdjęcia, dodawaliśmy notkę z czyich zbiorów, czy archiwów zdjęcie pochodzi.

Zamieszczone zdjęcia zostały zamknięte cezurą czasową XX wieku.

Oglądajcie nasze miasto sprzed kilkudziesięciu lat, być może na zdjęciach rozpoznacie swoich krewnych, znajomych czy rówieśników. Zobaczycie Kutno zmieniające się pod wpływem wydarzeń historycznych, wynalazków i pracy jego mieszkańców. Przeglądając strony albumu, wędrować będziecie śladami historii naszego miasta, historii trwale związanej z dziejami Polski i świata. Oglądając fotografie Kutna, odkrywajcie uroki jego ówczesnych miejsc i ludzi, uroki tamtego świata, który przeminął, ale wciąż żyje na papierze fotograficznym, przechowywany w naszej, teraz już wspólnej pamięci.

Zapraszamy Was na spacer po dawnym Kutnie, po obrazach zachowanych w pamięci mieszkańców.

                                                                                                                                     Komitet Redakcyjny

Publikacja poświęcona jest pamięci Marka Wójkowskiego

Promocja wydawnictwa albumowego „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców” współfinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno miała miejsce podczas obchodów 45-lecia działalności TPZK.

Zadanie pod nazwą Przygotowanie i publikacja albumu „Kutno – miejsca i ludzie. Obrazy zachowane w pamięci mieszkańców” polegało na wykonaniu skanowania  2000 sztuk negatywów  fotografii (marzec – maj 2017).  W tym celu został zakupiony skaner do skanowania negatywów fotografii, które  pani Jadwiga Góreczna  podarowała naszemu stowarzyszeniu. Fotografie wykonane zostały przez jej    Tatę, Mariana Górecznego. Wykonana została  żmudna praca przetransponowania fotografii z błony fotograficznej na wersję elektroniczną. Z  w/w fotografii oraz  z  ponad 200 fotografii przekazanych przez mieszkańców Kutna w konkursie „Tabliczka dla Ciebie” zostały wybrane te  najbardziej interesujące. Opracowany i wydrukowany został  album przedstawiający miejsca i ludzi w Kutnie.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry