Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w partnerstwie z Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach i Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie realizuje projekt pn. „Przywracamy pamięć o społeczności krośniewickich Żydów” w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 lipca 2021 roku.
Projekt zakłada cykl działań edukacyjnych związanych z poznawaniem historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Krośniewice do czasów II wojny światowej wśród dorosłych mieszkańców Krośniewic. Będą to następujące działania włączające w ich realizację mieszkańców Krośniewic:
- obchody rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach 2 marca 2021 roku,
- spacer z przewodnikiem śladami krośniewickich Żydów,
- sprzątanie cmentarza żydowskiego w Krośniewicach,
- spotkanie z członkiem zespołu redakcyjnego i autorką artykułu „Getto w Krośniewicach” zamieszczonego w publikacji „Zarys historii Żydów Ziemi Kutnowskiej”,
- zorganizowanie wspólnie z partnerem – Muzeum im. Jerzego Dunin Borkowskiego w Krośniewicach wystawy czasowej prezentującej Judaica ze zbiorów krośniewickiego Muzeum i eksponatów wypożyczonych z Muzeum Regionalnego w Kutnie,
- opracowanie, druk i dystrybucja ulotek edukacyjnych nt. historii krośniewickich Żydów.
Mamy nadzieję, że pandemia Covid -19 nie przeszkodzi nam w realizacji tego projektu.
Projekt jest dofinansowany ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
Partnerzy: Organizator:
Pamiętać to nasza powinność…
2 marca odbyły się obchody 79. rocznicy likwidacji getta w Krośniewicach, podczas których o Zagładzie krośniewickich Żydów kilka słów powiedziała Aleksandra Szafrańska-Dolewska. Pod tablicą pamiątkową złożyły kwiaty przedstawicielki władz samorządowych: Anna Chmielecka – Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Krośniewicach wraz z Katarzyną Erdman – Burmistrz Krośniewic, a także Ksenia Stasiak – dyrektor Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach wraz z pracownikami.
Dziękujemy przedstawicielom mediów – Telewizji Kutno z Media ARRK Sp. z o.o. oraz telewizji z eKutno TV za ich obecność i relacjonowanie wydarzeń. W dobie epidemii Covid-19 jest to bardzo ważne z uwagi na rygory sanitarne i brak możliwości uczestniczenia w wydarzeniach zainteresowanych mieszkańców.
Mija 79. rocznica likwidacji krośniewickiego getta (tvp.pl)
O tych, których nie ma… – Telewizja Kutno
https://ekutno.pl/pl/677_wideo/1182_79rocznica-likwidacji-getta-w-krosniewicach.html
Z uwagi na epidemię COVID-19 zaplanowano krótkie obchody z niewielką ilością osób, zachowując reżim sanitarny.
Dziękujemy za objęcie tego wydarzenia Patronatem Honorowym Naczelnemu Rabinowi Polski – Michaelowi Schudrichowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Krośniewicach – Sławomirowi Kępistemu.
O tych, których nie ma…
Do dziś nie udało się ustalić nazwisk większości osób – krośniewickich Żydów zamordowanych w niemieckim obozie zagłady Kulmhof. Zapraszamy na wystawę „Współcześni powinni przywracać naszej pamięci tych, których nie ma”, na której będziecie Państwo mogli zobaczyć twarze choć kilku z nich i obejrzeć pamiątki i dokumenty po nich ocalałe.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej wraz z Partnerami Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach i Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie przygotowało wystawę czasową, która jest czynna do 19 kwietnia 2021 roku. Na wystawie prezentowane są fotografie dokumentów z kutnowskiego oddziału Archiwum Państwowego w Płocku, eksponaty z krośniewickiego Muzeum oraz judaica z Muzeum Regionalnego w Kutnie, któremu dziękujemy za wsparcie.
2 marca 2021 roku wystawa została otwarta przez przedstawicieli organizatora i jego partnerów. O wystawie opowiedziały: Ksenia Stasiak, Elżbieta Pajor i Julita Szczepankiewicz.
Tytuł wystawy zaczerpnęliśmy z sentencji wyrytej na tablicy pamiątkowej ustawionej w pobliżu synagogi przy ul. Kutnowskiej w Krośniewicach.
Organizując obchody i otwarcie wystawy w warunkach epidemii Covid-19 zachowywaliśmy wszelkie obowiązujące przepisy sanitarne, pilnowaliśmy dystansu, dezynfekcji rąk i noszenia maseczek.