Pobyt 37 PP w Kutnie

37 pp przybył do Kutna w 1921 roku i przebywał tu przez 18 lat. Pułk stacjonował nieprzerwanie w Kutnie do września 1939 roku. Koszary pułkowe znajdowały się przy obecnej ul. Grunwaldzkiej 1.

Pułk po przybyciu na stałe zakwaterowanie do Kutna, powitany został uroczyście i radośnie przez mieszkańców Kutna. Pociąg z oddziałami 37 pp przyjechał już 27 kwietnia wieczorem. Żołnierze tę ostatnią noc spędzili jeszcze w wagonach, aby następnego dnia 28 kwietnia, po rozładowaniu, uroczyście wkroczyć do odświętnie udekorowanego miasta. Polski Czerwony Krzyż oraz inne organizacje społeczne podjęły żołnierzy śniadaniem, a po nim nastąpił przemarsz na rynek miejski. Przybył również batalion zapasowy z korpusem oficerskim. Zgromadziły się władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji i mieszkańcy. Następnie odbyła się uroczysta polowa msza św. Po mszy jeden z oficerów odczytał rozkaz witający bohaterskich żołnierzy. Również burmistrz Tomasz Klepa wygłosił okolicznościowe przemówienie. W gorących słowach witał oddziały, w których służyli poborowi i ochotnicy Ziemi Kutnowskiej. Uroczystości zakończyła defilada przed dowódcą garnizonu.

37 Pułk Piechoty Ziemi Łęczyckiej zakwaterowano następująco: w Kutnie kwaterowało dowództwo pułku, I i II batalion oraz służby gospodarcze. Natomiast w Łęczycy zakwaterowany został III batalion. W 1929 roku, po rozbudowie koszar sprowadzono do Kutna I batalion. Od tego czasu pułk stacjonował w Kutnie, w pełnym składzie. W Kutnie zbudowana została dla stacjonującego wojska cała infrastruktura. Od podstaw urządzono sale szkoleniowe, mieszkalne, izbę lekarską, kasyno, kantynę oraz plac ćwiczeń, strzelnicę, boisko sportowe, działała rozgłośnia radiowa i grupa teatralna  itp.

Przez te kilkanaście lat 37 PP  ściśle współpracował z władzami miasta i powiatu, instytucjami, organizacjami społecznymi oraz  z samym społeczeństwem Kutna i powiatu. Swoimi działaniami w okresie międzywojennym, na stałe wpisał się w historię miasta i powiatu. Po 18 latach  współtworzenia historii Kutna, we wrześniu  1939 roku żołnierze 37 pp przelewali swą krew  i  oddawali  życie za naszą Ojczyznę.

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry