Projekt Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami w Powiecie Kutnowskim na lata 2018–2021 został opracowany przez TPZK w ramach zadania publicznego zleconego przez Powiat Kutnowski w 2017 roku w ramach konkursu ofert dla organizacji pozarządowych.
Projekt Programu został opracowany wspólnie z władzami i pracownikami merytorycznymi Starostwa Powiatowego w Kutnie, a następnie został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Łodzi i pozytywnie przez niego zaopiniowany. Program liczy 140 stron, przedmiotem którego jest ochrona dziedzictwa kulturowego znajdującego się w granicach administracyjnych Powiatu Kutnowskiego. Miał służyć podejmowaniu planowych działań z zakresu inicjowania, wspierania i koordynowania prac z dziedziny ochrony zabytków oraz upowszechniania i promowania dziedzictwa kulturowego, we współpracy środowisk samorządowych i konserwatorskich.
TPZK w okresie od maja do grudnia 2017 roku opracowywało projekt Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami w Powiecie Kutnowskim na lata 2018 – 2021. Projekt Programu powstał w oparciu o wytyczne Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie zawarte w Poradniku Metodycznym, opracowanym przez zespół Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków („Gminny Program Opieki Nad Zabytkami. Poradnik metodyczny”, Warszawa, 2008 r.).
Wykonane podczas opracowywania prace podzielono na pięć faz:
Faza poznawcza – zebranie i analiza istniejących materiałów o charakterze strategicznym i planistycznym opracowywanych na poziomie województwa łódzkiego, powiatu kutnowskiego i gmin wchodzących w skład powiatu kutnowskiego, z jednoczesnym rozpoznaniem zasobu dziedzictwa kulturowego Powiatu Kutnowskiego na podstawie gminnych ewidencji zabytków, badań terenowych (rozpoznanie stanu zachowania zabytków) oraz dokumentacji i literatury przedmiotu – wykonane w okresie maja-czerwca 2017.
Faza analiz i wniosków – analiza stanu dziedzictwa kulturowego Powiatu Kutnowskiego przeprowadzona na podstawie zebranych informacji w trakcie fazy poznawczej wraz z określeniem potencjalnych szans i zagrożeń dla zachowania i ochrony tego dziedzictwa w aspekcie rozwoju społeczno-gospodarczego Powiatu Kutnowskiego – wykonane w okresie lipca – sierpnia 2017.
Faza programowania – określenie priorytetów, kierunków działań i zadań wraz z instrumentarium w tym finansowania oraz kryteriami oceny realizacji Powiatowego Programu. Podczas tej fazy opracowywania TPZK współpracowało z władzami Powiatu Kutnowskiego oraz pracownikami samorządowymi odpowiedzialnymi za sprawy związane z ochroną i opieką nad zabytkami – wykonane w okresie września-października 2017.
Faza wykonania dokumentu i opiniowania. Podczas tej fazy opracowywania TPZK współpracowało z dyrektorem Wydziału Powiatu Kutnowskiego oraz pracownikami samorządowymi odpowiedzialnymi za sprawy związane z ochroną i opieką nad zabytkami. opiniowanie Programu przez Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi – wykonane w listopadzie 2017.
Faza końcowa – złożenie Programu do Zarządu Powiatu w Kutnie nastąpiło w dniu 29 listopada 2017 roku. Rozliczono przedmiotowe zadanie w terminie do 15 grudnia 2017 roku.
Projekt Programu, jako dokument strategiczny, starał się ukierunkowywać i optymalizować działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności zabytków nieruchomych i ruchomych, jako elementów o kluczowym znaczeniu dla popularyzacji historii i kultury regionu, starał się ustosunkowywać się do zachodzących zmian funkcji jaką może pełnić zabytek, zaznaczać działania w zakresie przemiany świadomości społeczeństwa w kwestii ochrony zabytków i wyznaczać dziedzictwu istotne funkcje w życiu zbiorowym, wspierać kreatywność mieszkańców regionu w zakresie promocji folkloru, sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego, rozwoju inicjatyw lokalnych w dziedzinie ochrony materialnego jak i niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Koordynatorem i autorem Programu była Bożena Gajewska.