2010

W roku 2010  przeprowadzono renowację m.in. płyty nagrobnej żeliwnej (odlew)  Mikołaja Pawłowicza Maksymowicza Fiedorowa  +1833  z krzyżem prawosławnym (kwatera nr 7) – jest to jeden z najstarszych nagrobków  na kutnowskim cmentarzu parafialnym!  Odsłonięta inskrypcja przedstawia datę 10.06.1833 rok. Dzięki ludziom dobrej woli zachowamy wszystkie najstarsze  nagrobki, które dają świadectwo nam żywym o naszej przeszłości, a może przyczynimy się do zmiany świadomości niektórych, że warto czasami obejrzeć się wstecz…

Images: fied 6.JPG    Images: fied 3.JPG

Images: fied 4.JPG  Images: fied 2.JPG

Images: fied 1.JPG

Przeprowadzona została  renowacja nagrobka Witolda Matzeka – wykonano nowy cokół, odnowiono i zakonserwowano krzyż (prace wykonywał pan Domański). Do odnowienia pozostało ogrodzenie metalowe.

Odczyszczono płyty nagrobne na grobach Włodzimierza Kalicińskiego, Zofii Januszewskiej, Teofili Bowbelskiej, rodziny Ptaszyńskich. Prace te wykonywał społecznie Jerzy Łompieś, członek TPZK.

Stare, zabytkowe pojedyncze mogiły, przewrócone krzyże czy prawie całkowicie zarośnięte tablice nagrobkowe na kutnowskim cmentarzu parafialnym – to miejsca, których nie brakuje i o które trzeba zadbać. Chcemy uratować to, co jeszcze zostało do uratowania. Możemy to zrobić jeśli uda się zebrać odpowiednie środki pieniężne. Państwo także macie w dziele ratowania naszego lokalnego dziedzictwa kultury swój udział, wrzucając  do puszki przysłowiową złotówkę….. Podczas kwesty w 2010 roku zebraliśmy kwotę 10.531,00 zł. Dziękujemy!

Images: kwes 2.JPG Images: kwes 1.JPG Images: kwes 3.JPG

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry