Komitet Opieki nad Kutnowskim Cmentarzem

Zarząd TPZK w 2003 roku powołał do życia Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie. Jego członkowie od wielu lat współpracują z zarządcą cmentarza oraz z konserwatorami zabytków. Dzięki ich zaangażowaniu corocznie przeprowadzana jest wizja lokalna na cmentarzu, oceniany jest stan nagrobków, zapadają decyzje o wyborze tych do renowacji, a następnie komitet monitoruje prace renowacyjne i dokonuje ich odbioru.

 

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie przy TPZK (aktualny skład):

  1. Julianna Barbara Herman – prezes TPZK
  2. Ks. dr Jerzy Swędrowski – Dziekan Kutnowski
  3. Bogdan Krawczyk – Pracownia Projektowo Architektoniczna „Magbud” w Kutnie
  4. Grzegorz Dębski – Muzeum w Łowiczu
  5. Elżbieta Wojciechowska – Urząd Miasta Kutno
  6. Anna Majewska-Rau – Muzeum Zamek w Oporowie
  7. Grzegorz Skrzynecki – Muzeum Regionalne w Kutnie
  8. Andrzej Olewnik – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie
  9. Elżbieta Żółtowska – TPZK

 


Szanowni Mieszkańcy miasta Kutno

                                                                                                                    Narody, które tracą pamięć, tracą życie…

Cmentarz – to nie tylko miejsce spoczynku tych, którzy odeszli, to także miejsce zadumy dla tych, którzy żyją. To miejsce, w którym przeszłość, teraźniejszość, a także przyszłość, sprowadzone są do właściwych proporcji. To jednocześnie bardzo szczególne miejsce w naszej pamięci o ludziach i zdarzeniach, o dziejach w skromnej skali każdego regionu i wielkiej skali narodu polskiego. To również miejsce uświęcone świadectwem naszej historii i kultury.

Pamiętajmy, że na kilku kutnowskich cmentarzach, a szczególnie na najstarszym Cmentarzu Parafialnym, spoczywa wiele zasłużonych postaci dla Kutna i ziemi kutnowskiej. Dlatego zadbajmy wspólnie o kutnowskie zabytkowe groby, będące wymownymi świadectwami naszych korzeni, czy ojcowizny na ziemi kutnowskiej. Natomiast odrestaurowane i konserwowane  groby niech będą dla nas wszystkich powodem dumy, zarazem wymownym przykładem poszanowania dla pamiątek przeszłości naszej „małej ojczyzny”. Efekty poprzednich zbiórek finansowych oraz działań Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzem Parafialnym w Kutnie przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i zarządu TPZK spotkacie Państwo w postaci następnych odrestaurowanych grobów… Przy kilkudziesięciu nagrobkach przeprowadzono prace porządkowe i konserwacyjne.

Mając w pamięci powyższe słowa i nasze czyny, zwracamy się z apelem do całej społeczności miasta Kutno o wsparcie datkami dalszych prac konserwatorskich przy zabytkowych grobach na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie. W dniach 1 i 2 listopada  spotkacie Państwo w alejkach tego cmentarza uczestników kwesty na restaurację starych, zabytkowych grobów. Niech Państwa hojność i dary serca, będą najwymowniejszym dowodem naszej wspólnej troski o to bardzo szczególne miejsce w Kutnie – jakim jest miejscowy Cmentarz Parafialny. Apelujemy do Państwa – nie przechodźcie obojętnie obok kwestujących!

Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki hojnej pomocy wszystkich mieszkańców miasta Kutno, uda się nam wspólnie odrestaurować wiele zabytkowych grobów na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie.

Liczymy na Państwa ofiarność!

Poniżej podajemy konto bankowe TPZK (specjalnie utworzone dla środków finansowych na renowację), na które można wpłacać datki na renowację starych, zabytkowych nagrobków na kutnowskim cmentarzu parafialnym:

Bank PEKAO S.A. 41 1240 3190 1111 0010 1587 6857

 

z wyrazami szacunku

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Grobami na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie przy TPZK

i

zarząd Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry