Sztandar 37 PP

Staraniem mieszkańców ziemi łęczyckiej powstał komitet chorągwiany, który uzyskał zezwolenie na nazwanie pułku 37 Pułkiem Piechoty Ziemi Łęczyckiej i ufundował chorągiew. Uroczystość wręczenia odbyła się 23 maja 1920. Ponieważ w tym czasie pułk przebywał “w polu” chorągiew, z rąk ministra spraw wojskowych, gen. Józefa Leśniewskiego odebrała delegacja oficerów, podoficerów i szeregowych. Do czasu powrotu pułku z wojny była ona przechowywana w dowództwie batalionu zapasowego. W 1933 została przekazana do Muzeum Wojska Polskiego.

 

Warto przypomnieć  do dziś nie wyjaśnione dzieje sztandaru 37 pp.

Nowy sztandar został uroczyście wręczony pułkowi w 1933 roku przez Prezydenta Ignacego Mościckiego. Od tej chwili nowy sztandar towarzyszył pułkowi we wszystkie święta, a po rozpoczęciu II wojny światowej towarzyszył pułkowi podczas walk we wrześniu 1939 roku. W okresie bitwy nad Bzurą w rejonie Łowicza żołnierze postanowili zabezpieczyć go przez zakopanie w lasku koło Iłowa. Jednak do tego nie doszło. Po rozmowie z miejscowym rolnikiem, sztandar oddano mu na przechowanie. Po wojnie nie ustalono nazwiska tego rolnika, a poszukiwania sztandaru nie dały żadnych rezultatów.

Wierna replika sztandaru znajduje się dziś w Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie (Park Wiosny Ludów). Warto odwiedzić Muzeum i obejrzeć zebrane tam eksponaty!

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry