Sekcja rękodzieła artystycznego

W Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej sekcja ta istnieje od 30 lat, zmieniając warunki funkcjonowania w zależności od możliwości lokalowych. W latach 80-tych ubiegłego wieku istniała pracownia i galeria rzeźby, galeria malarstwa i haftu, odbywały się liczne kursy haftu we współpracy z „Cepelią” i „Sztuką Polską”, a także plenery malarskie i rzeźbiarskie. Sekcję tworzą: hafciarki, twórca metaloplastyki.

Aktualnie działalność sekcji skupia się na prezentacji swoich prac, udziale w konkursach, plenerach, przeglądach, wystawach, targach, jarmarkach i festiwalach sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego polskich i europejskich. Szczególnie aktywni są rzeźbiarze i hafciarki. Rzeźbiarze czynnie współpracują z Muzeum Regionalnym w Kutnie, gdzie prezentowane są ich prace w galerii rzeźby i na czasowych wystawach.

Kutno  może poszczycić się również zagłębiem haftu. Już od lat 80-tych ubiegłego wieku moda na haft i kursy hafciarskie były bardzo popularne w Kutnie. Obok Ligi Kobiet Polskich i Cepelii, w TPZK również prowadzono kursy haftu i tkactwa. Organizowano liczne wystawy rękodzieła artystycznego, kutnowski haft zamawiała i kupowała „Cepelia”, a później „Sztuka Polska”. Nestorką i bardzo uzdolnioną i aktywną hafciarką była śp. Franciszka Gondek, która wyuczyła haftować kilka pokoleń kobiet.

Aktualnie pasja haftowania i pokazywania swojej twórczości wróciła, członkowie TPZK są bardzo aktywni i zauważalni przy okazji różnych imprez w mieście. Uczestniczą w kiermaszach i jarmarkach rękodzieła artystycznego w kraju i za granicą głównie w Niemczech i Francji.

Członkinie sekcji rękodzieła artystycznego prezentowały swoje prace na : III Festiwalu Haftu i Rękodzieła w Łodzi w 2008 roku na Polskim Jarmarku Świątecznym w Poczdamie (Niemcy) w 2008 roku, na I Europejskim Festiwalu Sztuki i Rękodzieła w Warszawie w 2009 roku, Jarmarku Bożonarodzeniowym w Poczdamie (Niemcy) w 2009 roku, Jarmarku Wielkanocnym w Berlinie (Niemcy) w 2010 roku i sukcesywnie w kolejnych latach.

 

W skład sekcji rękodzieła artystycznego wchodzą:

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry