Wystawa “Z narażeniem życia”

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat – głosi sentencja z Talmudu zdobiąca medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Ratowanie Żydów w realiach okupowanej przez Niemców Polski było szczególnym wyzwaniem i wiązało się z narażeniem życia własnego i bliskich. Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Historii Żydów Polskich prezentuje polskich ratujących – przede wszystkim tych odznaczonych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. To dzięki ich heroicznej postawie udało się ocalić kilkadziesiąt tysięcy polskich Żydów.

Na 18 planszach przedstawiono twarze, historie i emocje polskich Sprawiedliwych oraz osób przez nich ocalonych. Poprzez ich biografie i opowieści  przekazujemy to, co w czasach wojny i Zagłady było świadectwem zarówno wielkości człowieka, jego poświęcenia i ogromnej dobroci, jak i drzemiącego w nim zła.

Wystawa opisuje m.in. działalność polskiego podziemia, rządu RP na uchodźctwie, duchownych i osób świeckich. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania: Czym było ratowanie Żydów podczas okupacji? Jak organizowano kryjówki? Jakie były motywacje osób niosących Żydom pomoc i co im za to groziło?

Wystawa ta opowiada o losach Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji pomagali Żydom. W przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej, w okupowanej przez III Rzeszę Polsce, za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Mimo to, wielu Polaków, narażonych również na okrutne represje ze strony okupantów, pomagało im, przez co narażali nie tylko swoje, ale i życie całej swojej rodziny. Po wojnie wielu z nich zostało uhonorowanych przez instytut Yad Vashem odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata“. Obecnie liczba odznaczonych Polaków wynosi około 6 i pół tysiąca.

Wystawa powstała dzięki bezcennej kolekcji przeszło 400 wywiadów z ostatnimi żyjącymi w Polsce Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata, które zebrano w latach 2007-2013 w ramach muzealnego projektu „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie Pamięci”.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przy współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Wystawa przedstawia także szeroki kontekst historyczny, do tej pory została przetłumaczona na pięć języków i gościła w wielu zakątkach świata, m.in. w Dusseldorfie, Essen, Hawanie, Madrycie, Moskwie, Melbourne, Szczecinie, Tallinie, Toruniu, Wilnie i Warszawie. Premiera wystawy miała miejsce w siedzibie UNESCO w Paryżu.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry