160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, złożyłyśmy kwiaty pod tablicą pamiątkową. Tablica ufundowana przez TPZK odsłonięta została w styczniu 1983 roku na budynku tzw. nowej oberży pod obecnym adresem ul. Sienkiewicza 2. To właśnie tam zatrzymali się członkowie powstańczego Rządu Narodowego, który przybyli do Kutna w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, by rozpocząć przygotowania do czynu zbrojnego.
[…] Początek powstania na ziemi kutnowskiej to między innymi zakończona sukcesem akcja zbrojna w Żychlinie. W okolicach Żychlina sformowany został oddział powstańczy składający się z 500 pieszych i 150 konnych powstańców. Byli to głównie robotnicy fabryczni okolicznych cukrowni. […] Głównymi organizatorami żychlińskiego oddziału byli oficjaliści fabryczni: Jan Stanisław Zawadzki i pochodzący z Sandomierza Ignacy Kurkowski. Niektóre źródła podają, że w lasach pomiędzy Gąbinem a Żychlinem zorganizował swój pierwszy oddział Kazimierz Mielęcki i zebrał około 400 powstańców. Wybór lasów gąbińskich nie był przypadkowy. W Trębkach mieszkał jego brat Seweryn. Kazimierz Mielęcki prowadził walki w zachodniej części Królestwa Polskiego. Na początku marca 1863 roku, po klęsce pod Dobrosołowem i Mieczownicą przekroczył granicę Księstwa Poznańskiego. Mielęcki nie zrezygnował z walki. W okolicy Leśniewa rozpoczął formować nowy oddział.
[…] W pobliżu Żychlina leży wieś Śleszyn. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się jedna powstańcza mogiła. Spoczywają w niej major Władysław Orłowski i Tadeusz Góra − dowódca i jego adiutant. 23 września 1863 roku stoczyli walkę pod Żdżarami, 25 września pod Gałkowem i Skoszewami. Po rozbiciu oddziału Orłowski i Góra odłączyli się od oddziału. 27 września zostali zaatakowani przez Kozaków pod Śleszynem. Zaskoczeni dzielnie się bronili. Byli już mocno zmęczeni, ale postanowili drogo sprzedać swoje życie. Orłowski z rewolweru zabił trzech i ranił dwóch Rosjan. Góra nie przyjął ofiarowanego mu pardonu i poległ przy swoim dowódcy. […]

⇒ Fragmenty pochodzą z artykułu Elżbiety Słabik Powstańcza mogiła w Śleszynie. Opowieść genealogiczna, zamieszczonego w najnowszym tomie „Kutnowskich Zeszytów Regionalnych”. Zachęcamy do lektury.

Fot. um.kutno.pl
logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry