Miło być partnerem w takim projekcie…

Miło być partnerem w projekcie realizowanym przez nauczyciela – regionalistę, członka TPZK.

W dniu 25 kwietnia b.r. odbył się „Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Kutnie i Regionie”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Kutnie. W tym roku przybrała ona formę gry miejskiej w ramach grantu oświatowego „Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, której przyświecały następujące cele: rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową; pogłębienie wiedzy o własnym regionie i jego społeczeństwie; poznanie historii, herbów i zabytków Kutna; poznanie najwybitniejszych przedstawicieli regionu; poznanie tradycji różanej w naszym mieście.

W grze miejskiej udział wzięli uczniowie kutnowskich szkół podstawowych – SP 1, SP 2, SP 4, SP 5, SP 6, SP 7, SP 9, PKSP. Każdą placówkę reprezentowała dziesięcioosobowa drużyna uczniów wraz z opiekunami.

Uczestnicy gry wyruszyli spod siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i wędrowali ulicami Kutna, zapoznając się  z tematem przewodnim gry miejskiej. Każdy zespół miał do wykonania 9 zadań. W wyznaczonych miejscach , czekali na nich strażnicy gry, którzy czuwali nad poprawnym wykonaniem poleceń przez każdy zespół.

W Dworku Modrzewiowym młodzież identyfikowała zabytki oraz miała się wykazać znajomością mapy Kutna. Podczas zwiedzania Muzeum Regionalnego, pani Sylwia Kacalak oraz pan Piotr Bielicki przygotowali pytania związane z historią Pałacu Saskiego. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej uczniowie poznawali wybitne postacie, które przebywały w naszym mieście oraz zabytki z nimi związane . Młodzież odwiedziła podczas wędrówki Kutnowski Dom Kultury, by tam dowiedzieć się na temat tradycji różanej w Kutnie. Natomiast przed Urzędem Stanu Cywilnego młodzież  mogła poznać historię tego budynku oraz postać Antoniego Troczewskiego – pierwszego  Honorowego Obywatela Miasta Kutno.

W trakcie gry uczniowie rozwiązywali: rebusy, diagramy, poznawali wybitnych mieszkańców naszego miasta i ich zasługi dla społeczności lokalnej, herby  miasta, musieli wykazać się wiedzą na temat najważniejszych wydarzeń politycznych, społecznych, gospodarczych i kulturalnych w jego przeszłości, itp.

Zakończenie gry nastąpiło w siedzibie TPZK. W tym roku nie było rywalizacji o miejsca. Wszyscy uczestnicy byli zwycięzcami, gdyż zespoły bardzo sprawnie wykonały zadania.

Wszystkim Zespołom Gratulujemy!

Wszystkie szkoły dostały nagrody książkowe  o tematyce regionalnej do biblioteki szkolnej.

Organizatorzy dziękują pani Barbarze Herman prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej (TPZK) za udostępnienie siedziby stowarzyszenia, która była „centrum logistycznym” dzisiejszej gry miejskiej.

Strażnikami gry byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej: Ewa Grząślewicz, Anna i Marek  Olczakowie,  Wiesław Kotliński, Barbara Łuczak, Anna Milczewska, Henryka Sieradzan, Barbara Ratajczyk, Elżbieta Żółtowska

Bardzo dziękujemy.

Partnerami w realizacji gry miejskiej były: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej z prezesem  Barbarą Herman, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna z dyrektorem Magdaleną Konczarek, Urząd Stanu Cywilnego z kierownikiem Renatą Łebkowską, Muzeum Regionalne z dyrektorem Grzegorzem Skrzyneckim i pracownikami, Kutnowski Dom Kultury z dyrektorem Radosławem Rojewskim.

Wszyscy oni wspierali nas w działaniach. Serdecznie dziękujemy!

Dziękujemy także nauczycielom historii – opiekunom grup, którzy przygotowują młodzież i cyklicznie biorą udział w konkursie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie zorganizować grę. Gra miejska była finansowana ze środków miejskich przez Prezydenta Miasto Kutno.

Bardzo dziękujemy.

 

Tekst: Stanisław Wojdecki

Fot. Elżbieta Zółtowska, J. Barbara Herman

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry