Niedaleka, ale za to ciekawa wyprawa…

W sobotę 9 października Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej zorganizowało jednodniową wycieczkę z cyklu „Dworki regionu kutnowskiego”. Tym razem postanowiliśmy odwiedzić sąsiedni region łęczycki. I tak zawitaliśmy w piękny słoneczny poranek do Łęczycy, gdzie czekał na nas  przewodnik, który  opowiedział i oprowadził nas  po najciekawszych miejscach Łęczycy.

Zwiedziliśmy m.in. renesansowy XV wieczny kościół św. Andrzeja, zespół klasztorny Bernardynów z kościołem o pięknym barokowym wnętrzu, pozostałości murów miejskich, ratusz miejski z XVIII w., którego projektantem był architekt królewski Jakub Kubicki, a  któremu zawdzięczamy Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, pomnik Bohaterów walk nad Bzurą, budynek nieczynnego już więzienia, w którym mieścił się wcześniej klasztor Dominikanów. Obecnie jest nieczynny dla zwiedzających, z powodu trwających prac  archeologicznych Piękne odrestaurowane kamienice mieszczańskie z XVIII i  XIX wieku,  okalające rozległy prostokątny łęczycki rynek, miejsce dawnej synagogi. Poznaliśmy dzieje ziemi łęczyckiej w muzeum, mieszczące się w królewskim zamku wzniesionym z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego, owianego dodatkowo legendą Diabła Boruty. Z wieży zamkowej podziwialiśmy piękne widoki miasta i okolic. Z daleka widoczna była kolegiata w Tumie. Historię romańskiej z XII wieku kolegiaty przybliżył nam tutejszy przewodnik. Zwiedziliśmy także nowo powstałe przy kolegiacie muzeum.

Następnym punktem programu była Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkowie. Jest to skansen pokazujący historię tutejszych wsi z początku XX wieku. Zobaczyliśmy mieszkania gospodarzy, piec garncarski, chlebowy, olejarnię, kuźnię, ziemiankę. Mieliśmy frajdę z  obrócenia siłą nas wycieczkowiczów wiatraka obrotowego.

Po zjedzeniu obiadu w restauracji „U Kargula” w Łęczycy, uczestnicy wycieczki zwiedzili jeszcze cmentarz ewangelicko-augsburski, otoczony ceglanym murem, z zachowanymi, lecz już  zniszczonymi zrębem czasu nagrobkami. W dobrych nastrojach z udanego dnia z możliwością poznania tylu ciekawych historii i miejsc wróciliśmy do Kutna. Dziękujemy panu Tomaszowi Dębowskiemu, członkowi TPZK za przewodnictwo wycieczce.

 

Elżbieta Żółtowska

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry