Opowieści Andrzeja Wojtczaka i innych działaczy opozycji antykomunistycznej

Dzisiejsze spotkanie, podczas wystawy „Kutno w stanie wojennym”,  prowadzone przez Andrzeja Olewnika,  z Andrzejem Wojtczakiem okazało się spotkaniem  członków NSZZ „Solidarność” działających w opozycji antykomunistycznej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Andrzej Wojtczak opowiedział m.in. o przygotowywaniu ogromnego transparentu, który zawisł na kominie Odlewni, a także o tworzeniu rzeźb  do stacji  Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego przy kościele w Głogowcu (tworzył je wraz z Tadeuszem Kacalakiem i Antonim Kamińskim).  O przeżyciach  żon i  dzieci działaczy opozycyjnych, o ich sytuacji po aresztowaniu mężów opowiadała Małgorzata Wojtczak.

Wysłuchaliśmy także opowieści więzionego za nielegalną działalność   Grzegorza Pasińskiego, internowanego  Grzegorza Stemplewskiego,  a także Andrzeja Olewnika, któremu udało się uniknąć aresztowania. Ewa Olewnik opowiedziała o  działalności  podziemnej „Solidarności” prowadzonej w  domu jej rodziców  Marii i Jana Tomczaków, gdzie odbywał się skład “Gazety  Podziemnej”.  Zaś Andrzej Olewnik wyjawił, że poznał żonę  Ewę  podczas swojej nielegalnej działalności  w stanie wojennym i zostali małżeństwem z podziemia. Andrzej Olewnik najpierw współpracował z Mariuszem Wieczorkowskim, a później ze Zbigniewem Kamińskim i   Grzegorzem Pasińskim, który  zajmował się także  kolportażem “Gazety Podziemnej”. Jak  stwierdził  Grzegorz Stemplewski, przyszedł on na spotkanie posłuchać o działalności  innych  opozycjonistów, bo w tamtym czasie się nie znali – każdy miał swoje zadania i nie kontaktowali się ze sobą. Dopiero w Ośrodku Odosobnienia w Mielęcinie-Włocławku poznał innych internowanych.

Wszystkich tych działaczy obecnych dziś na spotkaniu: Andrzeja Wojtczaka,  Grzegorza Pasińskiego, Grzegorza Stemplewskiego, Andrzeja Olewnika,  Ewę Olewnik  Prezydent RP odznaczył Krzyżem Wolności i Solidarności. Do tej pory odznaczonych zostało blisko 30 osób z Kutna.

O Krzyżu Wolności i Solidarności tak napisał dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej: „Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku, wyróżniani są jednak odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku.

Krzyż Wolności i Solidarności honoruje osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej.

Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności walczyli z systemem komunistycznym, który czynił wszystko, aby odebrać narodowi wartości tworzące nazwę odznaczenia: „krzyż” – to ponad tysiąc lat obecności chrześcijaństwa i współtworzenia cywilizacji łacińskiej, „wolność” – istotę polskości i „solidarność” – doświadczenie wspólnoty zrodzonej w sierpniu 1980 roku.

Sprzeciwiając się komunizmowi, wybierali męstwo. „Podstawowym warunkiem człowieka ku zdobywaniu prawdy, a tym samym ku likwidowaniu zła, którym jest kłamstwo, będzie zdobycie cnoty męstwa. Cnota męstwa jest przezwyciężeniem ludzkiej słabości, zwłaszcza lęku i strachu” – mówił ks. Jerzy Popiełuszko.

Instytut Pamięci Narodowej wypełnia zaszczytne zadanie składania wniosków, na podstawie których Prezydent Rzeczypospolitej przyznaje Krzyż Wolności i Solidarności. Pamięć narodu o ludziach oddanych sprawie wolności i solidarności oraz nasza wierność tym wartościom są jednym z fundamentów niepodległości.”

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie II LO im. Jana Kasprowicza w Kutnie. Po spotkaniu członkowie opozycji antykomunistycznej oprowadzali po wystawie.

Wystawa pt. “Kutno w stanie wojennym” została zrealizowana w ramach zadania publicznego  dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry