tu mieszkam, tu zmieniam

    

Trwają spotkania z uczniami w szkołach kutnowskich, których celem jest przywracanie tożsamości cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie. Następnymi  szkołami, które dołączyły  do  naszego projektu  są:  Zespół Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie i Zespół Szkół nr 2 im. dr Antoniego Troczewskiego. Regionalistka, Barbara Łuczak odwiedziła uczniów kilku klas, z którymi rozmawiała o  historii i kulturze żydowskiej oraz o dziejach  cmentarza żydowskiego.

Images: Grabski 6.JPG Images: Grabski 8.JPG
         Images: Grabski 3.JPG Images: Grabski 4.JPG
       Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej  prowadzi wraz z  kutnowskimi  szkołami wspólne działania  by przywrócić pamięć cmentarza żydowskiego w Kutnie. Działania te odbywają się w ramach  realizacji  projektu
 dofinansowanego  w ramach programu „Tu mieszkam, tu zmieniam” ze środków Banku Zachodniego WBK.

Naszemu stowarzyszeniu zależy, by wszystkie miejsca pamięci o naszych mieszkańcach były poszanowane. Cmentarz żydowski jest zabytkiem nieruchomym. Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej podjęli się opieki nad tą nekropolią i wraz z wolontariuszami sprzątają teren cmentarza. Działania te są czynione cyklicznie, zapraszamy mieszkańców do włączenia się w naszą pracę.

Staramy się przybliżać społeczności kutnowskiej  tragiczny los Żydów zamieszkujących w Kutnie, zwracając uwagę na poszanowanie tego miejsca.

Trudno obliczyć ilość pochówków dokonanych na cmentarzu żydowskim w Kutnie, jednak najstarsi mieszkańcy Kutna pamiętają, że w latach przedwojennych były tu setki, a może tysiące nagrobków, a jeden z naszych rozmówców użył określenia “las macew”. Wśród nagrobków wyróżniał się ohel rabina Trunka. Do jego grobu pielgrzymowali pobożni Żydzi, zanosząc prośby o zdrowie i powodzenie w życiu osobistym.

      Podczas II wojny światowej naziści zniszczyli nekropolię. Kamienne nagrobki wyrwano i wykorzystano do utwardzania chodników, placów i podwórek domów, zajętych przez Niemców. Na cmentarzu miał powstać Pomnik Zwycięstwa III Rzeszy, jednak planów tych nie zrealizowano. Na terenie nekropolii grzebano Żydów, zmarłych lub zamordowanych w getcie. Cmentarz był także miejscem egzekucji ludności żydowskiej.

        Images: cmentarz zydowski 1.jpg
         fot. ze zbiorów MiPBP w Kutnie – projekt pomnika Zwycięstwa III Rzeszy w Kutnie
          Po wojnie nieliczni już kutnowscy Żydzi dokonali na cmentarzu pochówku przywiezionych z obozu w Chełmnie nad Nerem prochów swych bliskich.
Odsłonięto wtedy pomnik ofiar Holocaustu. Była to stylizowana na macewę płyta z Gwiazdą Dawida w zwieńczeniu i napisem w językach hebrajskim i polskim: “Wieczna pamięć zamordowanym Żydom przez zbirów hitlerowskich, co spoczywają w bratniej mogile. Cześć Waszej pamięci!”. Obelisk ten został jednak bardzo szybko zburzony przez “nieznanych sprawców”. Jak wspomina jeden z mieszkańców Kutna w swym liście przesłanym do Żydowskiego Instytutu Historycznego, ostatni pogrzeb na kutnowskim cmentarzu miał miejsce w 1948 roku. 

Images: cmentarz zydowski 2.jpg
          fot. ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego – obelisk zniszczony przez “nieznanych sprawców”

          Szanowni Mieszkańcy Kutna! 

Jak mówi tytuł konkursu, tu mieszkamy – w Kutnie, i tu chcemy zmieniać naszą rzeczywistość i przyzwyczajenia.

Zapraszamy Was  do włączenia się w nasz projekt przywracania tożsamości cmentarzowi żydowskiemu. Przywróćmy   godność  miejscu, na którym pochowani są mieszkańcy Kutna. Cmentarz istnieje w tym miejscu od kilkuset lat, osiedle mieszkaniowe dopiero kilkadziesiąt…  Szanujmy to miejsce!

Wspólnie chrońmy nasze kulturowe dziedzictwo. Nie przechodźmy obojętnie…

         
         

                 Images: logo bz wbk.jpg Images: logo f bz wbk.jpg

   Projekt „Przywracamy tożsamość cmentarzowi żydowskiemu w Kutnie” jest dofinansowany   w ramach programu  „Tu mieszkam, tu zmieniam” ze środków Banku Zachodniego WBK.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry