Dwa teatry klamrą tegorocznych obchodów Święta Pułkowego

90 lat temu, w 1933 roku, stacjonujący w Kutnie 37 Pułk Piechoty Ziemi Łęczyckiej utworzył zespół teatralny liczący 60 osób, wpisując się w kutnowską tradycję amatorskiego ruchu teatralnego sięgającą 1899 roku. Teatr, działający w początkowym okresie pod nazwą Artibus, od listopada 1933 r. przybrał nazwą Garnizonowy Teatr im. hr. Aleksandra Fredry. Do wybuchu wojny kierował nim kpt. Jan Ehrlich z kutnowskiej Rejonowej Komendy Uzupełnień. W skład zespołu wchodzili oficerowie pułku, ich żony i żołnierze,  a także cywile – mieszkańcy Kutna. Co charakterystyczne, mimo różnic intelektualnych i zawodowych, był to zespół świetnie ze sobą współpracujący. Sztuki, w większości polskich autorów, wystawiane były w sali teatralnej Domu Dochodowego Straży Ogniowej (obecnie Centrum Teatru, Muzyki i Tańca). W repertuarze teatru znalazły się komedie – głównie Fredry, dramaty historyczne, misterium ludowe, a nawet komedioopera czy musical. Twórcy przedstawienia Pastorałki L. Schillera próbowali nawet awangardowych rozwiązań scenicznych przypominających współczesny teatr otwarty. Sztuka wystawiana była wiele razy, między innymi w Teatrze Płockim.

Po roku działalności teatr im. Fredry podobno przewyższał poziomem artystycznym występujące w Kutnie zawodowe teatry objazdowe. Blasku dodawała przedstawieniom atrakcyjna, profesjonalna scenografia autorstwa Stanisława Kurmana. Temu pochodzącemu z Warszawy artyście malarzowi i scenografowi teatralnemu, który w 1931 r. osiedlił się w Kutnie po ślubie z Eugenią z Wołkogonienków – córką właścicieli młyna parowego przy ul. Warszawskiej (Warszawskie Przedmieście), teatr garnizonowy zawdzięczał możliwość wypożyczania kostiumów z teatrów warszawskich.

Największy rozgłos przyniosło teatrowi pełne rozmachu przedstawienie plenerowe dramatu Kościuszko pod Racławicami Władysława Ludwika Anczyca, którego premiera odbyła się 5 maja 1936 r. na terenie koszar pułkowych. 10 maja sztuka wystawiona była w Łęczycy, zaś 26 maja podczas Święta Pułkowego powtórzono ją w Kutnie spektaklem dla młodzieży  z terenu powiatów kutnowskiego i łęczyckiego.

Przez cztery najświetniejsze lata działalności, czyli do końca 1937 roku, Garnizonowy Teatr im. hr. A. Fredry wystawił 40 sztuk w 150. spektaklach. Ostatnie przedstawienia odbyły się w roku 1938.

W styczniu 2015 roku rozpoczął działalność Kutnowski Teatr Amatorski im. Aleksandra Fredry. Jego powstanie nawiązuje bezpośrednio do kutnowskiej tradycji amatorskiego ruchu teatralnego sięgającej roku 1899, a tym samym do tradycji teatru garnizonowego, o czym świadczy także świadomy powrót do jego nazwy.

Czyniąc tegoroczne 41. obchody Święta Pułkowego okazją do przypomnienia udziału 37 pp w życiu teatralnym międzywojennego Kutna, TPZK wespół z Kutnowskim Domem Kultury zainicjowało specjalny spektakl teatralny dedykowany młodzieży szkolnej, a poprzedzony wstępem przygotowanym przez Grażynę Baranowską, wiceprezes TPZK. Skąpiec Moliera w wykonaniu Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry, który odbył się wczoraj przy pełnej widowni, był klamrą spinającą tradycję kutnowskich teatrów, a zarazem program obchodów Święta Pułkowego.

Spektakl obejrzeli uczniowie I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego i ZS nr 3 im. Władysława Grabskiego.

Fot. panoramakutna.pl/KDK

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry