Kim była Janina Orynżyna i czemu o niej piszemy?

Wydawałoby się, że już tak wiele wiemy o kutnowskiej nekropolii przy ul. Cmentarnej… A  tu dostajemy wiadomość od zaprzyjaźnionego łódzkiego regionalisty Damiana Kasprzyka (Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi), że na cmentarzu parafialnym w Kutnie jest pochowana Janina Oryng (Orynżyna) – postać znana i ważna dla polskich etnografów, etnologów, a także teoretyków i historyków sztuki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Janina_Oryn%C5%BCyna

Jak nam napisał dr Kasprzyk, generalnie to zbieg okoliczności, bo Orynżyna z Kutnem nie miała wiele wspólnego – ot, mieszkała tu pod koniec życia i zmarła w domu opieki prowadzonym przez siostry zakonne. Ale przecież Kutno to ośrodek rzeźby ludowej, a tym właśnie Orynżyna całe życie się zajmowała i to bardzo skutecznie, pożytecznie, zarówno teoretycznie jak i praktyczne.

Działalnością Janiny Orynżyny interesuje się Elżbieta Miecznikowska – etnograf, która wraz z przedstawicielami Fundacji Ceramiki Polskiej XX wieku kilka dni temu odwiedziła grób Janiny Orynżyny. Ogromnie nas zaciekawiła ta informacja i to właśnie stanowiło impuls do naszych rozmów z dr. Damianem Kasprzykiem, a następnie z Elżbietą Miecznikowską na temat Orynżyny i jej grobu.

Mogiłka Janiny Orynżyny, która zmarła bezpotomnie, jest bardziej niż skromna. Wspomniana wyżej Fundacja i PTL wystąpiły z inicjatywą ufundowania płyty nagrobnej na grobie Orynżyny. W najbliższych dniach Elżbieta Miecznikowska wraz z przedstawicielami Fundacji Ceramiki Polskiej XX wieku odwiedzą nasze stowarzyszenie i będziemy wspólnie zastanawiać się nad poprawą wyglądu grobu Janiny Orynżyny.

Pod tym linkiem możecie przeczytać  publikację Janiny Orynżyny pt. “Przemysł ludowy w Polsce” wydaną w 1937 roku

https://www.pbc.rzeszow.pl/dlibra/show-content/publication/edition/2718?id=2718

 

 

 

W autorskim wstępie do swojej książki pt. „O sztukę ludową. Pamiętnik pracy” (1965 rok) wyznała: Czterdzieści pięć lat pracy  nad sztuką ludową w urzędach nie przerobiło mnie na biurokratę. Uważam się nadal za niepoprawnego amatora. Dlatego piszę pamiętnikarski podręcznik o wielkich amatorach i swój osobisty testament pracy dedykuję amatorom sztuki ludowej.

 

 

 

⇒ Na obrazku wyróżniającym wykorzystano skan zdjęcia Janiny Orynżyny z obwoluty jej książki – „O sztukę ludową. Pamiętnik pracy”

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry