Pamięci doktora Antoniego Troczewskiego

W dniu 22 września 2011 roku, jak co roku, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej uroczyście  obchodziło 83 rocznicę śmierci wybitnego kutnowianina, Honorowego Obywatela miasta Kutna, dr Antoniego Troczewskiego. Uroczystości miały miejsce przy grobie Doktora na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie o godz.16.oo. Prezes TPZK pan Marek Wójkowski przybliżył zebranym postać Doktora Antoniego Troczewskiego. Jak zawsze, ten kutnowski regionalista, przypomniał ciekawe fakty z życia tego kutnowskiego społecznika. Zaprezentował zebranym bardzo cenną, unikatową ręcznie malowaną kartkę pocztową – jedną z wielu,  które wydrukowane zostały z inicjatywy Doktora, później malowali je członkowie Towarzystwa Dobroczynnego, a następnie rozprowadzane  były w celu zebrania funduszy na społeczny cel. Kartka datowana jest 4 marca 1907 roku i pochodzi ze zbiorów Marka Wójkowskiego.

Images: DSC03648.JPG

           Images: DSC03649.JPG
          Images: DSC03622.JPG 
          
         W uroczystości brali udział nauczyciele i młodzież szkolna z kutnowskich szkół: Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr A. Troczewskiego, I LO im. Jana Henryka Dąbrowskiego, II LO im. Jana Kasprowicza, zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej. Na uroczystości obecny był także Wicestarosta Kutnowski pan Konrad Kłopotowski, Zastępca Prezydenta Miasta Kutno pan Zbigniew Wdowiak, przedstawiciele Rady Miasta w Kutnie wraz z przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Informacji panem Mariuszem Sikorą, przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Kutnie wraz z dyrektorem panem Grzegorzem Skrzyneckim, a także członkowie TPZK. Przybyli również przedstawiciele załogi szpitala kutnowskiego wraz z prezesem zarządu panem Piotrem Okońskim. Kutnowski Szpital Samorządowy znów nosi imię dr Antoniego Troczewskiego. Głos zabrał Wicestarosta, który  w kilku słowach wspomniał kutnowskiego społecznika.  Złożono kwiaty na grobie Doktora, a także pod tablicą pamiątkową poświęconą Jego pamięci, umieszczoną na frontonie willi, w której zamieszkiwał.

Images: DSC03610.JPG
                                                                
                                                                    Images: DSC03615.JPG
Images: DSC03636.JPG

                                                      Images: DSC03627.JPG

                                                                                                  Images: DSC03662.JPG
           Bardzo cieszy nas fakt, że społeczność kutnowska  kultywuje pamięć o dr Troczewskim i jego pracy społecznej  na rzecz mieszkańców Kutna.  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej od kilkudziesięciu lat stara się ocalić od zapomnienia tę zasłużoną dla naszej „małej ojczyzny” postać.

Wszystko to, co powstało dzięki Jego pracy i poświęceniu  służy nam, mieszkańcom  Kutna do dzisiaj.  Do tych  namacalnych śladów działalności Doktora należą Dom Dochodowy Straży Pożarnej, który jest modernizowany i będzie spełniał tę samą rolę teatralną, co przed II wojną światową; budynek Szkoły Podstawowej nr 4 – dawny Sierociniec, budynek Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 im. dr A. Troczewskiego – który został wybudowany dla potrzeb pierwszej szkoły średniej w KutnieSzkoła Realna Polskiej Macierzy Szkolnej. Instytucje  te, a także budynki w których się mieściły, powstały dzięki inicjatywie i zaangażowaniu Doktora. Antoni Troczewski przybył do Kutna w wieku 30 lat, a mając lat 58 w  grudniu 1919 roku  otrzymał godność honorowego obywatela miasta Kutna. Społeczeństwo kutnowskie tak wielkim szacunkiem darzyło Doktora, że tytuł ten otrzymał  za życia i cieszył się nim jeszcze prawie  dziesięć lat.

                                                                               Images: DSC03650.JPG
         Warto o tym wszystkim mówić i pisać w tym szczególnym czasie – w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin dr Antoniego Troczewskiego.
Z tej okazji TPZK wystąpiło do Rady Miasta Kutna i Prezydenta Miasta z listem  intencyjnym w sprawie budowy w Kutnie pomnika doktora Antoniego Troczewskiego. Poniżej publikujemy ten list.

 

                                             articles: list intencyjny Troczewski 001.jpg

 

 

Images: DSC03627.JPG

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry