VIII kwesta TPZK na cmentarzu parafialnym w Kutnie

W dniach 31 października i 1 listopada 2010 roku od godzin porannych aż do zmroku odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie VIII kwesta publiczna na konserwację zabytkowych grobów organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Liczy się każda złotówka wrzucona do puszki !!! Stare, zabytkowe pojedyncze mogiły, przewrócone krzyże czy prawie całkowicie zarośnięte tablice nagrobkowe na kutnowskim cmentarzu parafialnym – to miejsca, których nie brakuje i o które trzeba zadbać.

Images: DSC02078.JPG Images: DSC01767.JPG Images: DSC02076.JPG

Chcemy uratować to, co jeszcze zostało do uratowania. Możemy to zrobić jeśli uda się zebrać odpowiednie środki pieniężne. Państwo możecie także mieć w dziele ratowania naszego lokalnego dziedzictwa kultury swój udział, jeśli zechcecie wrzucić do puszki przysłowiową złotówkę….. Gorąco do tego zachęcamy. Dla hojniejszych darczyńców  Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej ma w prezencie książkę „Cmentarz Parafialny w Kutnie”. Kwesta  na kutnowskiej nekropolii  zaczyna się w niedzielę i trwać będzie do poniedziałku.  Przez dwa dni od godz. 9 do zmroku kwestować będzie  kilkadziesiąt osób – członków TPZK i innych osób, którym bliska jest nasza „mała ojczyzna”.  Nie zabraknie weteranów, którzy uczestniczyli w kutnowskiej zbiórce w 1992 roku. Po jedenastu latach kwestę wznowiono i trwa ona od 2003 do dziś.  Inicjatorem ratowania zabytków kutnowskiego cmentarza był śp. Andrzej Urbaniak Prezes TPZK. Dzięki hojności mieszkańców regionu kutnowskiego, odwiedzających naszą nekropolię  udało się odrestaurować  przez ostatnie 8 lat kilkanaście nagrobków. Wśród nich  grobowiec w kształcie kapliczki rodziny Grochowskich +1871, piękny nagrobek  (rzeźba z postacią Matki Boskiej Bolesnej stojącej na tle krzyża) Julianny z Boguckich Janowskiej +1886,  nagrobek Jana Kamińskiego +1889, Anny Krysińskiej +1837. Wytypowanych zostało kilkanaście zniszczonych nagrobków posiadających  wartość z punktu widzenia ochrony zabytków jako zabytki sztuki. Nagrobki te swoją obecnością świadczą o metryce cmentarza, a także nadają mu charakter ciągłości pochówków. Na remont czeka  m.in. grobowiec z pomnikiem w kształcie neogotyckiej kapliczki Anny Chlewickiej ze Starzyńskich, nagrobek Scholastki Pawłowskiej, nagrobek Anny Muller Suleckiej.

Images: g1.JPG  Images: g2.JPG   Images: g3.JPG  Images: g5.JPG  Images: g4.JPG  Images: g6.JPG
 
          Niestety, u nas dochód z kwesty nie jest tak duży, jak na nekropoliach w dużych miastach – przyznaje z żalem prezes TPZK Marek Wójkowski. W zeszłym roku do puszek wpadło około 7 tysięcy  zł. Może w tym roku  odwiedzający nasz  kutnowski parafialny cmentarz  okażą się hojniejsi.

Szkoda tylko, że niektórzy z mieszkańców Kutna nie dostrzegają piękna swej nekropolii.  Może brak im jest świadomości, że niszcząc groby, niszczą pamięć. ,, Najłatwiej niszczyć. Trudniej zachować to, co godne zachowania” – pisała Wisława Szymborska. Winni zastanowić się nad tymi słowami ci,  którzy niszczą stare nagrobki, wykopują krzyże, rozkradają to, co pozostało ze starych grobowców. A przecież te stare nagrobki to zabytki podlegające  ochronie prawnej. Jest to nie tylko wykroczenie wobec prawa,  to występek wobec pamięci – pamięci jednostki i pamięci zbiorowej. Co po nas zostanie, jeśli my sami  niszczymy przeszłość?

W tym roku przeprowadzono renowację m.in. płyty nagrobnej żeliwnej Mikołaja Pawłowicza Maksymowicza Fiedorowa  +1833  z krzyżem prawosławnym – jest to jeden z najstarszych nagrobków  na kutnowskim cmentarzu parafialnym!  Odsłonięta inskrypcja przedstawia datę 10.06.1833 rok. Dzięki ludziom dobrej woli zachowamy wszystkie najstarsze  nagrobki, które dają świadectwo nam żywym o naszej przeszłości, a może przyczynimy się do zmiany świadomości niektórych, że warto czasami obejrzeć się wstecz…

Bożena Gajewska 

 

 

 

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry