W ostatnim czasie zmarło dwóch kutnowskich działaczy opozycji antykomunistycznej

Dziś wieczorem dotarła do mnie wiadomość o śmierci Jerzego Ceranowskiego. Jest to niezmiernie smutna wiadomość. Miałam zaszczyt znać Jerzego. Jeszcze w listopadzie 2021 roku rozmawialiśmy telefonicznie o przygotowywanej wystawie dotyczącej stanu wojennego… Wiedziałam, że z powodu choroby Jurek nie przyjedzie do Kutna, by ją obejrzeć. Ale cieszył się, że przygotowujemy wystawę  i przypominamy walkę o wolność  ówczesnej „Solidarności”.

Jerzy Ceranowski był działaczem opozycji antykomunistycznej, samorządowcem, społecznikiem.

Jerzy Ceranowski urodził się  2 kwietnia 1951 roku w Gdyni. Był absolwentem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Bydgoszczy. W latach 1975–1989 pracował jako konstruktor w Zakładzie Doświadczalnym Zakładów Podzespołów Radiowych „Miflex” w Kutnie. Był współzałożycielem NSZZ „Solidarność” w Miflexie. We wrześniu 1980 roku został wybrany wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej „Solidarności”. Działał w Prezydium MKZ „Solidarności” Ziemi Kutnowskiej. 13 grudnia 1981 roku  został internowany, osadzony w Ośrodku  Odosobnienia we Włocławku-Mielęcinie, z którego został zwolniony 29 kwietnia 1982 roku. W latach 1982–1989 działał w podziemnej grupie skupionej wokół ks. Mariana Lipskiego przy sanktuarium w Głogowcu.

Dokumenty dotyczące internowanych po 13.12.1981 r. , Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Płocku. Z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, BU 02944/34/1

W 1989 roku stanął na czele Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” Ziemi Kutnowskiej.  W latach 1990–1993 był radnym  Rady Miasta Kutna i pierwszym niekomunistycznym prezydentem miasta Kutna, a później wicewojewodą płockim. Działał społecznie w kole Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika.

Po przejściu na emeryturę Jerzy Ceranowski zamieszkał wraz z żoną Zofią w Borach Tucholskich. Wydał tomik poezji, który zakończył   tymi słowami:

„Tomik jest zakończony, ale to nie znaczy

Żeby czytelnik miły pozostał w rozpaczy

Życie dalej się toczy a nawet rymuje

Może autor w przyszłości znów coś przygotuje

Siódmy krzyżyk na plecach mu uparcie siedzi

Nie wiadomo czy zdąży któż to może wiedzieć

Ludzkie życie jest barwne i losy są różne

Jednak kto się urodził musi kiedyś………

Szukajcie prawdy, piękna, dobra w codzienności

A chwila życia będzie twą chwilą radości.”

luty 2021

 

⇒ Wykorzystano fotografię ze zbiorów Kutnowskiego Domu Kultury.

⇒ opr. Bożena Gajewska na podstawie tekstu Mileny Przybysz-Gralewskiej/IPN Oddział w Łodzi


Drugim zmarłym niedawno opozycjonistą był Ryszard Zawierucha.

Ryszard Zawierucha działalność niezależną rozpoczął na początku października 1980 roku, współpracując z Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim NSZZ „Solidarność” Ziemi Kutnowskiej. Od 1981 r. pełnił także funkcję członka Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Ziemi Kutnowskiej.

Przed 13 grudnia 1981 roku pracował w Rejonie Dróg Publicznych (RDP), gdzie był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Wcześniej wielokrotnie szykanowany za publiczne upominanie się o prawa człowieka. Po wprowadzeniu stanu wojennego inwigilowany, aresztowany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa. W jego mieszkaniu kilkakrotnie przeprowadzano rewizje.

Od stycznia 1983 roku uczestniczył w comiesięcznych spotkaniach opozycjonistów, po odprawianych w Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu przez ks. Mariana Lipskiego Mszach Świętych za Ojczyznę. 31 października 1986 roku usunięty z pracy w RDP. Od 5 kwietnia 1989 roku członek Konfederacji Polski Niepodległej, latem tego roku wybrany przewodniczącym KPN na rejon kutnowski.

Ryszard Zawierucha za swoją działalność  został odznaczony m.in. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jego działalność została opisana w pracy pt. NSZZ „Solidarność”, T. 4 Polska Zachodnia pod red. Łukasza Kamińskiego i Grzegorza Waligóry, IPN, Warszawa 2010 (s. 362), w monografii pt. „Kutno poprzez wieki”, pod red. prof. Jana Szymczaka, Kutno 2011 (tom 2, strony 406), oraz w książce Jacka Pawłowicza pt. Nieznani bohaterowie. Leksykon opozycji antykomunistycznej w województwie płockim 1980-1989, Płock 1995 (cz. 2 s. 31).

opr. Andrzej Olewnik

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry