Z tradycją różaną w przyszłość

          Images: przypinka rajd  2013 TPZK.jpg  XX Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”   w tym roku będzie prowadzony pod hasłem 
          „Z tradycją różaną w przyszłość”.


            Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej po raz dwudziesty  organizuje  Młodzieżowy Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”. Rajd odbędzie się w dniu   17 maja 2012 roku w godzinach 9.30- 14.00. W rajdzie wezmą udział  dzieci i młodzieży z Kutna i regionu kutnowskiego wraz z  opiekunami.  Oprowadzać ich będą przewodnicy-członkowie TPZK. 

Uczestnicy rajdu  wyruszą spod Dworku Modrzewiowego – siedziby stowarzyszenia i będą wędrować ulicami Kutna zapoznając się z tradycją różaną naszego miasta.  Każdy z uczestników otrzyma  pamiątkowy znaczek identyfikacyjny, napoje i słodycze. W trakcie wędrówki grupy młodzieży zapalą na Cmentarzu Parafialnym w Kutnie znicze  na grobach Bolesława Wituszyńskiego, Marii Wituszyńskiej (na cześć której Bolesław Wituszyński nazwał jedną z wyhodowanych przez siebie odmian róż Marylką) oraz  Kazimierza Jóźwiaka  – dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury, który rozpoczął w 1974 roku organizowanie „Święta Róży” wtedy jeszcze Jarmarku Różanego.  Zakończenie rajdu nastąpi w Kutnowskim Domu Kultury. Tam na Sali kinowej młodzież obejrzy film Agnieszki Arnold „Kutno. Róże Arona” (o Aronie Eizyku – kutnowskim przedwojennym hodowcy róż) oraz wysłucha wykładu  pani Teresy Mosingiewicz – Dyrektora Kutnowskiego Domu Kultury o tradycji różanej w Kutnie. Na zakończenie rajdu w tej samej Sali  zostanie przeprowadzony dla chętnych konkurs wiedzy o historii i tradycji różanej Kutna, w którym dzieci i młodzież zaprezentują zdobytą podczas rajdu wiedzę. Zwycięzcy   w nagrodę pojadą na wycieczkę do ogrodu różanego w Forst w Niemczech w dniu 29 czerwca 2013 roku. Wyjazd ten został ufundowany przez Prezydenta Miasta Kutno. Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Projekt ma na celu przybliżenie młodym ludziom tradycji różanej w Kutnie, poznanie i zapisanie w ich pamięci ludzi i miejsc związanych z tradycją różaną – tak, by wizja miasta „Kutno miasto róż”  była realizowana. Pragniemy,  by mieszkańcy miasta Kutno lepiej poznali tradycję różaną, włączyli się w budowanie marki Kutna (Miasto Róż) i poprzez to pielęgnowali jego kulturę i tradycję. Poprzez atrakcyjne formy takie jak rajd pieszy dla dzieci i młodzieży, pokaz filmu o Aronie Eizyku,  chcemy dotrzeć do mieszkańców  i zaangażować ich w rozwijanie marki Miasta Kutna.

 

Rajd Pieszy „Śladami historii i zabytków Kutna”  jest organizowany  dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Kutno.

logo-tpzk.jpg
Zadzwoń do nas
+48 883 555 432
Napisz do nas
poczta@tpzk.eu
Przewiń do góry